Noworodki z niedowagą narażone na otyłość

Noworodek z niedowagą jest zaprogramowany, aby jeść więcej, gdyż obszar jego mózgu odpowiedzialny za apetyt wyposażony jest w mniejszą liczbę neuronów.

Noworodek z niedowagą jest zaprogramowany, aby jeść więcej, gdyż obszar jego mózgu odpowiedzialny za apetyt wyposażony jest w mniejszą liczbę neuronów.

Pozwala to lepiej zrozumieć związek pomiędzy niską wagą urodzeniową a skłonnością do otyłości w późniejszym życiu. Zdaniem naukowców z Los Angeles Biomedical Research Institute przy Uniwersytecie Kalifornijskim, skłonność do nadmiernego objadania się zakodowana jest już na poziomie komórek macierzystych w okresie prenatalnym, jeżeli matka nie odżywia się prawidłowo.

Korzystając z modelu zwierzęcego, badacze zauważyli, że w przypadku potomstwa z niską wagą urodzeniową macierzyste komórki nerwowe wykazują mniejszą zdolność do podziałów i różnicowania się niż w przypadku potomstwa o normalnej wadze urodzeniowej. Wcześniejsze obserwacje wykazały, że niedowaga noworodka i późniejsze "nadrabianie" może prowadzić do otyłości w życiu dorosłym, a także towarzyszących jej schorzeń typu cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca.

"Te badania pokazują, jak ważne jest prawidłowe odżywianie i dbanie o zdrowie podczas ciąży dla redukowania problemu otyłości - mówi autorka dr Mina Desai. - Otyłość i związane z nią choroby to wiodąca przyczyna zgonów w naszym społeczeństwie, jednak wciąż mamy niewiele skutecznych strategii zapobiegania i leczenia".

Obecnie nadwaga dotyczy ponad 60 proc. dorosłych Amerykanów, a co piąta osoba jest otyła. Problem ten w coraz większym stopniu dotyczy też dorastającego pokolenia - otyłość zdiagnozowano u około 17 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 19 lat.

Autor: Świat Zdrowia, PAP