Nowoczesne odmładzanie

Chirurdzy i dermatolodzy zgodnie twierdzą, że w skórę należy inwestować. Jeśli prawidłowo o nią zadbamy, dłużej będziemy piękne i młode.

Chirurdzy i dermatolodzy zgodnie twierdzą, że w skórę należy inwestować. Jeśli prawidłowo o nią zadbamy, dłużej będziemy piękne i młode.

Po pierwsze i najważniejsze - nie wolno dopuścić do powstania głębokich zmarszczek mimicznych. Istotne, by stale podtrzymywać elastyczność skóry. Da nam to przynajmniej pięć lat przewagi nad wiekiem biologicznym. Aby wygrać walkę z nieubłaganym upływem czasu, należy poddać się nowoczesnym zabiegom pielęgnacyjnym.


Z trzciny nie tylko cukier

Złuszczanie stężonymi kwasami pozyskiwanymi z soku z trzciny cukrowej kwasu glikolowego (AHA) o stężeniu 50-70 proc. sprawia, że wzrasta produkcja włókien kolagenowych i mukopolisacharydów, co wpływa na spłycenie zmarszczek i długo¬trwałą rewitalizację skóry. Zabieg trwa do 30 minut, jest bezbolesny i stosunkowo łagodny. Ważne, by powtarzać go co 2-4 ty¬godnie (w serii 4-6 zabiegów). Powinien być wykonywany przez lekarza dermatologa. Daje pożądane efekty przy zmianach wywołanych: starzeniem się skóry i jej nadmiernym rogowaceniem, trądzikiem zaskórnikowym i przebarwieniami.


Łyk koktajlu młodości

Mezoterapia polega na wprowadzeniu do głębokich warstw skóry substancji nawilżających i rewitalizujących. W zależności od wieku i potrzeb dermatolog dobiera odpowiednią mieszankę i aplikuje ją za pomocą igły lub specjalnego pistoletu. Koktajle odmładzające zwykle składają się z kwasu hialuronowego, witamin, minerałów i enzymów. Generalnie zabieg ten ma na celu ujędrnienie skóry i jej wygładzenie.


Kropelka jadu

Botulina zwana jest również botoksem od nazwy jednego z pierwszych preparatów zawierających toksynę botulinową. Wstrzyknięta pod skórę łączy się z płytką nerwowomięśniową i poraża mięśnie. Mięsień który się nie spina, nie powoduje zmarszczek na skórze. Botulina, mimo że stosowana w medycynie od dawna, budzi wiele kontrowersji, przede wszystkim dlatego, że kojarzy się z trującym jadem kiełbasianym. Jednak do celów leczniczych podawana jest w dawkach tak minimalnych, że ryzyko zatrucia jest absolutnie wykluczone.


Odrobina tłuszczyku

Wypełniacze w postaci kwasu hialuronowego lub tkanki tłuszczowej pobranej od pacjenta doskonale sprawdzają się nie tylko wtedy,kiedy trzeba wypełnić zmarszczki, ale również gdy skóra wyraźnie się zapada i wiotczeje, np. w okolicach bruzdy nosowo-policzkowej. W sumie dają efekt wyrównania powierzchni twarzy i doskonale maskują niedoskonałości powstałe z wiekiem.


Promień lasera (i nie tylko)

Liftingi subdermalne polegają na zmuszeniu włókien kolagenowych do intensywnej regeneracji. Efektem jest widoczne polepszenie jędrności skóry. Aby doprowadzić do takiej reakcji, wykorzystuje się energię światła lasera, podczerwieni i fal radiowych, która zamienia się w ciepło i podgrzewa włókna kolagenowe do temperatury ścinania się białka. Urządzenia i techniki są nazywane różnie, ale zasada ich działania jest podobna. Do najstarszych tego typu liftingów należy odmładzanie laserem erbowoyagowym wygładzającym skórę i poprawiającym jej napięcie, jednak nie w takim stopniu, jak byśmy sobie tego życzyły. Większym wzięciem cieszy się fotoodmładzanie za pomocą lasera WR (będącego po¬łączeniem lasera diodowego FR i światła IPL), który ogrzewa skórę do głębokości 3,5 mm w miejscach, gdzie jest ona wyraźnie zwiotczała. Na podobnej głębokości operuje też światło podczerwieni emitowane przez aparat o nazwie Titan.

W miarę nowym pomysłem jest podgrzewanie włókien kolagenowych falami radiowymi wykorzystanymi w zabiegach typu Radiofrequency Skin Tightening (obkurczanie skóry falami radiowymi), jak Thermage czy Aluma.
W zabiegu Thermage fale dochodzą w skórze do głębokości 7 mm i tam podgrzewają włókna kolagenowe do temperatury 65°C. Prowadzi to do silnej kompresji kolagenu i po kil¬ku zabiegach efekt odmłodzenia jest fantastyczny, ale i sporo kosztuje. Można go stosować na wszystkie partie ciała.


Dwutlenek węgla na skórę

Zaobserwowano, iż po zastosowaniu do dermabrazji wysokoenergetycznego lasera na dwutlenek węgla (C02), oprócz zniknięcia zmarszczek, przebarwień i nierówności, skóra staje się bardzo wyraźnie ujędrniona. Badania wykazały, że światło lasera obkurcza włókna kolagenowe. W rezultacie wygładzeniu ulega cała struktura kolagenowoelastynowa skóry, gdyż laser ten nie tnie tkanek skóry, tylko je odparowuje. Technika ta może być stosowana wyłącznie na twarz. W Stanach Zjednoczonych używa się tego lasera jako uzupełnienia liftingu i oba zabiegi przeprowadza podczas tej samej operacji. W Europie jest on mniej rozpowszechniony. Niestety, po zabiegu trzeba dwa tygodnie spędzić w domu, lecz jeśli ktoś jest zdecydowany iść na całość...


Diamenty dobre na wszystko

Mikrodermabrazja to mało inwazyjny, ale bardzo skuteczny wany przez dermatologów. Można ją w każdym wieku, a jej zaletami są: odmłodzenie skóry, korekcja zmarszczek i blizn oraz eliminacja przebarwień i na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórkowej strumienia kryształków diamentu lub korundu, wydobywających się pod dużym ciśnieniem. Jest praktycznie bezbolesny, dość szybki, obarczony minimalnym ryzykiem powikłań, a jego efekty są widoczne od razu.

Autor: BEBE