Nowa lista leków refundowanych

Ponad 40 nowych leków, m.in. stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej, znalazły się na nowej liście leków refundowanych.

Ponad 40 nowych leków, m.in. stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej, znalazły się na nowej liście leków refundowanych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia na liście, nie znalazły się długo działające analogi insulinowe. Mają być bezpłatne dzięki wpisaniu ich w program terapeutyczny, do którego pacjenci będą kwalifikowani przez lekarzy diabetologów. Projekt ma być gotowy do końca roku i zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale 2011 r. - zapowiedziało MZ.

Na listę leków refundowanych zostały wpisane, m.in. pompy insulinowe i ich osprzęt dla osób do 26 roku życia. Do tej pory NFZ finansował zakup pomp tylko w przypadku chorych do 18 roku życia. Refundowane będą również opatrunki stosowane przy przewlekłych schorzeniach skórnych, m.in. źle gojących się owrzodzeniach i tzw. stopie cukrzycowej. Na liście umieszczono 52 nowe opatrunki z odpłatnością 50 proc. W wykazach leków refundowanych został umieszczony również lek stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dotychczas był on dostępny w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego. Dodano też kolejny krótko działający analog insulinowy.

Z listy refundacyjnej usunięto 43 produkty lecznicze, dokonano 23 obniżek ceny oraz 43 podwyżek. MZ podkreśla, że zmiany na liście oraz wprowadzenie nowych produktów generycznych pozytywnie wpływa na kształtowanie wysokości limitów. W sumie dokonano zmian limitów dla 1198 produktów leczniczych.

Autor: Świat Zdrowia, PAP