Nobel za in vitro

Brytyjczyk Robert G. Edwards, lekarz i fizjolog, który prowadził badania nad płodnością i zapłodnieniem in vitro dostał dziś Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Brytyjczyk Robert G. Edwards, lekarz i fizjolog, który prowadził badania nad płodnością i zapłodnieniem in vitro dostał dziś Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Robert Geoffrey Edwards jest wynalazcą metody In vitro, badania nad leczeniem niepłodności rozpoczął jeszcze w latach 60. XX wieku. W roku 1978, wraz z Patrickiem Steptoe doprowadził do narodzin Louise Brown, pierwszego dziecka z probówki, poczętego dzięki sztucznemu zapłodnieniu. Rodzice dziecka starali się o potomstwo przez 9 lat. Dzisiaj Pani Brown ma już 32 lata, jest zdrowa i pracuje na poczcie. W 2006 r. urodziła syna Camerona, który został poczęty w sposób naturalny.

„Ojciec medycyny reprodukcyjnej" Edwards założył pierwszą klinikę zapłodnienia in vitro Bourn Hall Clinic w Cambridge. Dzięki nobliście na świat przyszło już 4 miliony dzieci. "Jego osiągnięcia umożliwiły leczenie niepłodności, schorzenia, które dotyczy dużej części ludzkości, w tym ponad 10 proc. par na całym świecie" - napisali członkowie Komitetu Noblowskiego w uzasadnieniu swojej decyzji.


Na czym polega zapłodnienie in vitro?

Zapłodnienie in vitro polega na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach sztucznych, poza organizmem matki. Zapłodnione jajeczko wprowadza się do układu rozrodczego kobiety. In vitro jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z niepłodnością, która stała się dużym problemem cywilizacyjnym. Mimo to, metoda wywołuje nadal szereg kontrowersji, związanych z niszczeniem części zarodków, które nie zostały zapłodnione. Jest ostro krytykowana przez Kościół.

Nagrody Nobla ufundował Alfred Nobel, żyjący na przełomie XIX i XX wieku szwedzki chemik i przemysłowiec. Po raz pierwszy rozdano je 109 lat temu, w 1901 roku. Każdy z laureatów oprócz honorowego wyróżnienia - medalu z wizerunkiem fundatora nagrody - otrzymuje również czek. Były badacz z Uniwersytetu w Cambridge otrzyma 10 mln szwedzkich koron (1,49 mln dolarów).

Autor: Oprac. DK