​Nimfy kleszcza – jak wyglądają? Czym są nimfy kleszczowe?

Nimfa kleszcza jest przejściową formą rozwojową kleszcza właściwego. Są bardzo niebezpieczne – trudniej je zauważyć niż dorosłego osobnika, po opiciu się krwią często od razu opuszczają żywiciela. Jak wyglądają? Nimfy kleszcza to małe, czarno-brązowe kropki – ich wielkość może być porównana do ziarnka piasku.

Nimfa kleszcza jest przejściową formą rozwojową kleszcza właściwego. Są bardzo niebezpieczne – trudniej je zauważyć niż dorosłego osobnika, po opiciu się krwią często od razu opuszczają żywiciela. Jak wyglądają? Nimfy kleszcza to małe, czarno-brązowe kropki – ich wielkość może być porównana do ziarnka piasku.

Najpierw jest jajo, później larwa kleszcza, następnie stadia nimfalne, a na końcu dorosły osobnik (który może składać kolejne jaja). Co ciekawe - w zależności od gatunku nimfa kleszcza przechodzi od jednego do ośmiu stadiów rozwojowych.


Dużo mówi się i pisze o groźnych kleszczach – tymczasem w źdźbłach trawy i cieniu niewielkich krzewów czyha jeszcze większe niebezpieczeństwo. Nimfa kleszcza jest tak samo groźna, jak dorosły osobnik, a dodatkowo jest wielkości ziarna maku, a więc jeszcze trudniej wychwycić moment jej ataku.


Czy nimfa kleszcza zaraża?

Nimfa kleszcza przenosi wszystkie choroby, którymi zakażają dorosłe kleszcze (choroby odkleszczowe to m.in. borelioza, babeszjoza, antaplazmoza i kleszczowe zapalenie mózgu). Dodatkowo może być bardziej agresywna od dorosłego osobnika – aby wejść w kolejną fazę rozwoju musi jak najszybciej zdobyć żywiciela i nasycić się jego krwią.


Czytaj też: Szczepionka przeciw kleszczom – na kleszczowe zapalenie mózgu


Jak atakuje nimfa kleszcza?

Właściwie tak samo jak dorosły osobnik – dwiema przednimi odnóżami nimfa kleszcza rozcina skórę żywiciela, a następnie wbija się w skórę. W trakcie ataku na powierzchni skory może pojawić się najpierw niewielka plama krwi, a następnie zaczerwienienie lub rumień. Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy nimfa kleszcza przytwierdza się do skóry, a następnie w trakcie wysysania krwi zacznie wydalać ślinę lub wymiociny.


Przytwierdzona do ciała nimfa po nasyceniu się krwią powiększa swój rozmiar nawet dwukrotnie i najczęściej szybciej niż dorosły kleszcz opuszcza swojego żywiciela (zostawiając po sobie ślad przypominający niewielki pieprzyk – czasami z zaczerwienieniem wokół).


Czytaj też: Naturalne sposoby na kleszcze


Nimfy kleszcza są bardzo niebezpieczne - trudniej je zauważyć niż dorosłego osobnika, po opiciu się krwią często od razu opuszczają żywiciela / 123RFNimfy kleszcza są bardzo niebezpieczne - trudniej je zauważyć niż dorosłego osobnika, po opiciu się krwią często od razu opuszczają żywiciela. Kleszcz często zostaje w ciele żywiciela aż do momentu usunięcia za pomocą przyrządu do usuwania kleszczy / 123RF


Czytaj też: Kleszcze w skórze: jak wyciągnąć kleszcza? Jak wygląda kleszcz w skórze?


Czy ugryzienie nimfy kleszcza boli lub swędzi?

Ugryzienie nimfy kleszcza nie boli, ponieważ w momencie wgryzania się w skórę nimfa aplikuje środek znieczulający. Po ugryzieniu może wystąpić swędzenie i podrażnienie skóry.


Jak się chronić przed nimfami kleszcza?

Zasady są takie same jak w przypadku ochrony przed kleszczami:


  • stosuj środki odstraszające kleszcze (często stosowaną substancją w preparatach na kleszcze jest ikarydyna);
  • stosuj naturalne odstraszacze kleszczy (cebula, czosnek, niektóre aromaty ziół i olejki tymianek, melisa, oregano, lawenda, silnie pachnące: goździki, cynamon, trawa cytrynowa;
  • dokładnie oglądaj ciało po ataku każdym spacerze w parku i lesie;
  • zakładaj odpowiedni strój (np. do lasu i parku – nakrycie głowy, pełne buty lub skarpetki za kostkę).


Jak wygląda nimfa kleszcza?


Gdy nimfa kleszcza dostanie się pod skórę żywiciela, to wyglądem przypomina ślady po długopisie, ziarenka maku lub niewielkie pieprzyki / 123RFGdy nimfa kleszcza dostanie się pod skórę żywiciela, to wyglądem przypomina ślady po długopisie, ziarenka maku lub niewielkie pieprzyki. Kleszcze twarde posiadają pancerz z chitynowych płytek, który w przypadku samców chroni cały grzbiet, u samic i nimf kleszczów pancerz pokrywa połowę grzbietu / 123RF

Autor: Jacek Krajl