Niezwykły mózg pilota myśliwca

Mózg pilota myśliwca wyraźnie różni się od mózgu przeciętnego człowieka.

Mózg pilota myśliwca wyraźnie różni się od mózgu przeciętnego człowieka.

Jak wyjaśnia główny autor badań, prof. Masud Husain z University College w Londynie, piloci działają na granicy ludzkich możliwości - muszą przy ogromnej prędkości podejmować właściwe decyzje.Testy zdolności poznawczych i badania metodą rezonansu magnetycznego potwierdziły, że w porównaniu z grupą kontrolną piloci myśliwców mają inaczej działające mózgi.

Naukowcy przebadali 11 pilotów brytyjskich Królewskich Sił Lotniczych (RAF), latających na samolotach Tornado oraz kontrolną grupę osób o podobnym IQ, które nigdy nie pilotowały samolotu. Przeprowadzone testy sprawdzały zdolność do szybkiego podejmowania decyzji (testy polegały na wciskaniu odpowiednich guzików w zależności od wyświetlanych na ekranie strzałek lub szybkim reagowaniu na sygnały). Natomiast badania za pomocą rezonansu magnetycznego techniką DTI (obrazowanie tensora dyfuzji) pozwoliły ocenić budowę istoty białej, która ma wpływ na połączenia między poszczególnymi częściami mózgu.

Okazało się, że piloci o wiele lepiej sobie radzą z dokładnym wykonywaniem zadań wymagających wysiłku umysłowego - mimo, że są też znacznie bardziej wrażliwi na nieistotne, rozpraszające informacje. Jednocześnie inna niż u przeciętnych ludzi jest w ich przypadku struktura istoty białej prawej półkuli mózgu - chodzi o odmienną sieć połączeń.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zaobserwowane różnice w budowie mózgu są wrodzone, czy też tworzą się z czasem.

Autor: Świat Zdrowia, PAP