Niezwykła witamina D

Dzieci potrzebują jej więcej niż dorośli. Jednak dorośli z wiekiem mają mniejszą zdolność do jej wytwarzania pod wpływem promieni słonecznych. A witamina D jest niezbędna nam wszystkim.

Dzieci potrzebują jej więcej niż dorośli. Jednak dorośli z wiekiem mają mniejszą zdolność do jej wytwarzania pod wpływem promieni słonecznych. A witamina D jest niezbędna nam wszystkim.

Witamina D składa się z trzech elementów: D1 (kalcyferol), D2 (ergokalcyferol) oraz D3 (cholekalcyferol). A każda z nich pochodzi z nieco innych źródeł.

Witamina D1 znajduje się w tranie, D2 jest wytwarzana w roślinach wystawionych na działanie promieni ultrafioletowych, natomiast witamina D3 powstaje w skórze ludzi i zwierząt i właśnie ją jako jedną z niewielu witamin organizm może wyprodukować sam pod wpływem promieni słonecznych.


Działanie

Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz bierze udział w jego transporcie z krwią do kości. Połączenie wapnia z witaminą D3 w odpowiednich dawkach ochroni nasze kości przed złamaniem, zapewniając nie tylko odpowiednią podaż wapnia, lecz także witaminy D3.
Jej rola to poprawienie wchłaniania wapnia i fosforu z jelit oraz hamowanie ilości wapnia wydalanego z organizmu. Bezpośrednio ma wpływ na tworzenie całego szkieletu. Bardzo ważną rolę pełni współdziałając z innymi składnikami przy łagodzącym wpływie na system nerwowy, skurcze mięśni, a także mięśnia serca.
Gdyby ilość wapnia nie była właściwa dla organizmu, utrudniłoby to, albo wręcz uniemożliwiło, sprawne przewodzenie impulsów nerwowych.
Inne badania wykazały, że suplementacja wapniem i witaminą D3 może złagodzić objawy PMS.


Zdaniem eksperta

Prof. zw. dr hab. n. farm. Marek Naruszewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział: - Bardzo ważnym składnikiem pożywienia, wpływającym na zdrowie człowieka jest witamina D. Ostatnie badania fińskie wykazały, że stały jej deficyt w organizmie znacząco zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że jej niedostatek powoduje wzrost ryzyka cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego i progresji miażdżycy. Jej niedobór powoduje u dzieci zaostrzenie się objawów astmy.
Witamina D ma również duży wpływ na stan skóry. Przy stanach zapalnych działa łagodząco, a nawet potrafi im zapobiegać. Cukrzycy zaś powinni wiedzieć, że regulując wydzielanie insuliny, ma wpływ na właściwy poziom cukru w organizmie. Pozytywnie wpływa na słuch, ponieważ decyduje o dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego. Oddziałuje również na komórki szpiku kostnego produkujące komórki obronne (monocyty).

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka