Nieprzyjemna pamiątka

Rozwija się tam, gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno. Na przykład między palcami stóp czy pod tipsami. To grzybica. Jak jej uniknąć podczas wakacyjnych podróży?

Rozwija się tam, gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno. Na przykład między palcami stóp czy pod tipsami. To grzybica. Jak jej uniknąć podczas wakacyjnych podróży?

Wiele osób zaplanowało wyjazdy na wakacje. Przy takiej zmianie sposobu spędzania czasu należy zwrócić uwagę na kilka spraw, aby uniknąć zakażenia się grzybicą. Latem, gdy jest gorąco, ubierajmy się tylko w to, co uszyto z naturalnych materiałów: len, jedwab, bawełnę. Buty również powinny być z surowców naturalnych. To zapobiegnie poceniu się i podrażnieniom skóry, które sprzyjają grzybicy.


Po wizycie na basenie czy w solarium trzeba bardzo porządnie się umyć i wycierać wyłącznie własnym ręcznikiem. Należy dokładnie osuszać te miejsca, w których grzybica „lubi" usadowić się: a więc pamiętajmy o pachwinach, stopach, przestrzeni między palcami i fałdach skórnych. Nie wolno korzystać z cudzych ręczników, obuwia, kapci, skarpet, ubrań, ani nie pożyczać nikomu swoich. I niestety, raczej nie chodzić na bosaka nigdzie poza własnym domem. A zawłaszcza nie wchodzić boso pod cudzy prysznic. W upalne dni nosić sandały, klapki, w których stopa nie poci się i może swobodnie „oddychać".

Wbrew powszechnemu przekonaniu, na basenie dosyć trudno zarazić się grzybicą. Tam woda i jej otoczenie są dezynfekowane i grzybom trudno się zagnieździć.


Jak może zaatakować?

Może zaatakować ciało tylko w jednym miejscu, np. na stopie, albo w wielu miejscach na ciele. Lekarze mówią o grzybicach powierzchownych, umiejscawiających się na skórze, na paznokciach, oraz grzybicach głębokich, gdy zaatakują narządy wewnętrzne. Grzybice głębokie mogą wywołać w tkankach procesy zapalne, a te nieleczone albo źle leczone mogą spowodować nawet zmiany martwicze.

Nie jest wskazane leczenie się na własną rękę, bo może to - długo trwając - pogorszyć stan choroby i sporo kosztować. Grzybica, która miała czas się rozwinąć, jest znacznie trudniejsza do opanowania i wymaga sporo cierpliwości i czasu leczenia, aby się wycofała.

Dlatego zaraz po zauważeniu podejrzanych objawów - nie tylko na stopach, ale również na dłoniach, miedzy palcami, na paznokciach - należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.


Grzybica jest zakaźna

Marcin Ambroziak, dermatolog z Kliniki Dermatologii Estetycznej ESTEDERM w Warszawie


Kogo atakuje grzybica, bo choć chyba wszyscy mamy z nią kontakt, nie wszyscy się zarażamy?


Zakazić się grzybami można przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, przewód pokarmowy i drogi rodne. Grzybica może zaatakować każdego. Zależy tylko, jaka to jest grzybica. Bo choć tych podziałów jest wiele, to wiemy np., że jest antropofilna, czyli przenoszona przez ludzi, zoofilna, gdy przenoszą ją zwierzaki i geofilna oczekująca na nas w glebie. Antropofilną mogą nam przekazać ludzie, zaś zoofilną np. koty, psy, świnki morskie, rzadziej chomiki. Dosyć trudno zarazić się grzybicą nieświadomie, bo zwykle ją widać. Czyli pierwszy warunek zachorowania to zetknięcie ze źródłem grzybicy, a drugi to osłabienie systemu immunologicznego. Może to być skutek długotrwałej choroby, naświetlania, czyli radioterapii, cukrzycy, chemii, a nawet wiosennego spadku odporności.

Bardzo rozpowszechnione są również drożdżaki, które są właściwie wszędzie i bardzo łatwo jest je znaleźć na ciele, gdy tylko mają dobre warunki do rozwoju, czyli ciepło, ciemno i wilgoć. Często atakują panie noszące tipsy, pod którymi świetnie rosną. Po zdjęciu tipsa okazuje się, że paznokcie są chore. Bo pod tipsem czy akrylem, nie tylko panują wspaniałe warunki do rozwoju grzybicy, ale akryl czy tips naciskają na płytkę paznokcia i powodują niedokrwienie oraz jej osłabienie.


Co zrobić, gdy mieliśmy kontakt z chorobą, a nie chcemy się zarazić? Czy są jakieś sposoby, aby zmniejszyć, a może nawet wykluczyć w tej sytuacji możliwość zapadnięcia na grzybicę?


Najważniejsza przy unikaniu grzybicy jest profilaktyka. Jeśli użyliśmy jakiegoś przyrządu należącego do osoby z grzybicą, np. cążek, albo części garderoby - butów, skarpet, rękawiczek itd., musimy jak najszybciej zastosować preparat dostępny w aptece i miejsce kontaktu na skórze zdezynfekować. Podobnie należy postąpić, gdy regularnie i często bywamy na basenie czy pod prysznicem w hotelu. Zawsze chodzimy w klapkach, a niezależnie od tego używamy preparatu antygrzybiczego. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza sportowcy, bo oni często chodzą po treningu pod prysznic i wtedy mogą łatwo zarazić się grzybicą. Na wszelki wypadek osoby uprawiające sport czy ćwiczące dla „formy" powinny w torbie do stroju sportowego nosić spray antygrzybiczy. Jest taka forma grzybicy, która lubi umiejscawiać się w fałdach ciała, co dotyczy zwłaszcza osób otyłych. Może pojawić się np. pod piersiami, pod fałdami brzucha, czy też w pachwinach i pod pachami, bo tam ma idealne warunki do rozwoju.


Jakie są konsekwencje, gdy nie leczymy grzybicy?


Grzybica nie jest chorobą śmiertelną i na nią samą trudno umrzeć. Natomiast może się przyczynić do śmierci, gdy organizm jest bardzo słaby. Niektóre poważne choroby, które wyniszczają organizm, np. cukrzyca, dysbakterioza, sprzyjają rozwinięciu się grzybicy. Łatwo się nią zarazić również po długim leczeniu antybiotykami, kortykosterydami i innymi silnymi specyfikami. Niektóre grzybice mogą spowodować łysienie, a więc uszczerbek nie tylko na zdrowiu, ale i na urodzie.


Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka