Nieproszeni goście

Niszczy ściany, tapety, drewno, tkaniny i obicia tapicerskie. Drażni drogi oddechowe i wywołuje reakcje alergiczne. Na szczęście przed pleśnią można się ochronić.

Niszczy ściany, tapety, drewno, tkaniny i obicia tapicerskie. Drażni drogi oddechowe i wywołuje reakcje alergiczne. Na szczęście przed pleśnią można się ochronić.

Jeśli na ścianach pojawiły się szare lub czarne naloty i zacieki, na drewnie biały puszek, pod tapetami ciemne żyłki przypominające pajęczynę – to znak, że zagościły u nas pleśnie. Grzyb pleśniowy rozwija się szybko i rozprzestrzenia tak długo, póki go nie powstrzymamy.


Przyczyny

Pleśń rozwija się tam, gdzie jest wilgoć. Najczęściej pojawia się w mieszkaniach, w których panuje zbyt duża wilgotność powietrza, ciemnych, bez właściwej wentylacji i temperaturze około 20 stopni. Jedynym sposobem usunięcia nadmiaru wilgoci jest wentylacja. Nie działa ona, kiedy nie ma dopływu świeżego powietrza. Przyczyną może być uszczelnienie okien i drzwi w mieszkaniu. Zbyt szczelne i nieuchylane powodują, że wentylacja się zatrzymuje lub cofa, nawiewając przez kratkę zimne powietrze. Innymi powodami pojawienia się grzyba, są też warunki techniczne, np. zła izolacja ścian i fundamentów, przeciekająca rura czy dach. Pleśnie atakują nie tylko ściany i sufity. Nie pogardzą też drewnem, materiałami izolacyjnymi, tapetami, wykładzinami i płytami pilśniowymi.


Jak zapobiegać

Walka z grzybem może być żmudna i trwać bardzo długo, dlatego lepiej przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że nasz dom będzie suchy i pozbawiony pleśni.
- Osusz wszystkie mokre miejsca – w domu powinno być czysto, sucho i przewiewnie.
- Sprawdzaj, czy sprawnie działa domowa wentylacja i myj często kratki wentylacyjne.
- Regularnie wietrz mieszkanie. Kiedy wstajesz rano, otwórz na 5 minut okna w całym domu niezależnie od temperatury na zewnątrz.
- Jeśli często gotujesz lub pierzesz, lepiej zrezygnuj z tapet i boazerii. Kup higrometr, który zmierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniu – jeśli przekracza ona 40 proc., pleśń może pojawić się na meblach czy dywanach.
- Codziennie czyść nawilżacz powietrza.
- Pamiętaj o włączaniu wyciągów odprowadzających powietrze na zewnątrz.
- Często otwieraj drzwi w łazience, wycieraj ściany i podłogę do sucha. Osusz wilgotne dywaniki, wannę i brodzik. W kabinie prysznicowej powieś zasłonę odporną na pleśń lub nadającą się do prania w pralce.
- Przewód z suszarki do ubrań odpowietrzaj na zewnątrz.
- Do poduszek i materaca używaj okryć odpornych na pleśń.
- Pleśń często rozwija się na roślinach i włóknach roślinnych. Donice z wilgotną ziemią są dla niej wymarzonym siedliskiem. Unikaj zatem nadmiernego podlewania kwiatów, albo hoduj tylko kaktusy i sukulenty.
- Pamiętaj o rozszczelnianiu okien i drzwi.


Sposób na grzyba

Jeśli zauważymy pleśń w domu, najważniejsze jest szybkie rozpoczęcie walki z grzybem – przeciwnik rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. W sprzyjających warunkach rozwija się w ciągu 24-48 godzin. A zatem, co robić?
- Sprawdź, czy grzyb osadził się tylko na powierzchni, czy też przerósł tynk. W pierwszym przypadku, na zainfekowane miejsca należy nanieść preparat pleśniobójczy zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli pleśń przerosła tynk, konieczne jest zerwanie tynku i farby.
- Zaatakowane przez intruza drewno nadaje się tylko do spalenia.
- Aby poznać stopień zawilgocenia ścian, należy zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy, która pobierze próbki z murów i zaproponuje metodę osuszania domu.


Domowe środki zaradcze

Do usuwania pleśni świetnie nadaje się:

- Amoniak i wybielacz – należy jednak pamiętać, że nigdy nie można stosować ich jednocześnie. Zapleśniałe ubrania i pościel wypierz w gorącej wodzie i wybielaczu niezawierającym chloru.
- Woda utleniona – 3 proc. roztworem polej bezpośrednio miejsce, w którym rozwija się pleśń.
- Ocet – wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:4 i używaj na co dzień jako środka czyszczącego. Możesz go bezpiecznie stosować nawet w źle wentylowanym pomieszczeniu.
- Aby usunąć zapach pleśni z piwnicy, posyp podłogę żwirkiem dla kotów. Pozostawiony na dobę, wchłonie brzydki zapach.

Autor: Daria Mędelska-Guz