Niemowlę w świecie zwierząt

Właśnie dowiedzieliście się, że Wasza rodzina będzie mieć nowego członka. Nie chcielibyście jednak pozbywać się ukochanego psa czy kota. Czy wychowywanie niemowlęcia w jednym domu ze zwierzakiem to dobry pomysł?

Właśnie dowiedzieliście się, że Wasza rodzina będzie mieć nowego członka. Nie chcielibyście jednak pozbywać się ukochanego psa czy kota. Czy wychowywanie niemowlęcia w jednym domu ze zwierzakiem to dobry pomysł?

Ciąża i futrzaki

Koty są często oskarżane o powodowanie toksoplazmozy u ciężarnych. Oczywiście może się tak zdarzyć, ale ryzyko jest niewielkie. Po pierwsze sama choroba, choć tragiczna w skutkach, dotyczy niewielkiego procenta ciąż. Po drugie główną drogą zakażenia u człowieka jest spożycie surowego mięsa, a nie kontakt z kotem. Po trzecie, jeśli miałaś już styczność z chorobą, Twój organizm wytwarza na nią ochronne przeciwciała (co można wykazać specjalnym testem z krwi).

Koty i psy mogą być jednak źródłem rozmaitych infekcji. Jeśli więc Twój pupil ma mieszkać z Tobą w czasie ciąży, pamiętaj o pewnych zasadach:

-regularnie szczep go i odrobaczaj,
-nie podawaj mu surowego mięsa,
-nie sprzątaj samodzielnie jego odchodów,
-myj ręce po zabawie z nim i kontakcie z jego karmą,
-jeśli masz wychodzącego kota, kup mu smycz i wyprowadzaj wyłącznie w ten sposób.
- przy jakichkolwiek niepokojących objawach u Twojego ulubieńca, unikaj kontaktu z nim i poproś kogoś z domowników, aby udał się z nim do lekarza.


Jeśli masz kota

Koty zwykle szybko adaptują się do nowej sytuacji. Zwykle nie stwarzają zagrożenia dla dziecka.
Już przed porodem warto nauczyć kota, że nie wolno mu zbliżać się do łóżeczka malucha i spać w jego pokoju oraz Waszej sypialni (gdzie również dziecko będzie częstym gościem). Trudne mogą być pierwsze dni po powrocie ze szpitala. Przecież zwierzak stęsknił się za Tobą, kiedy nagle zniknęłaś. Teraz oczekuje rekompensaty w postaci większej uwagi, a Ty większość czasu poświęcasz maluchowi. Po drugie może się zwyczajnie obawiać małego przybysza.

Powinnaś starać się okazywać mu czułość, co zmniejszy jego stres. Kot powinien mieć też okazję zapoznania się z maluchem. Należy dać mu możliwość obwąchania nowego domownika, oczywiście w naszej obecności. Uważnie obserwujmy zwierzątko. Koty zwykle są opiekuńcze, jednak ich troska może się okazać nieco nieodpowiednia. Lubią bowiem kłaść się na dziecku i ogrzewać je własnym ciałem. Oczywiście nie wolno nam do tego dopuścić! Kot i dziecko nie powinny nigdy przebywać same.

Może się też okazać, że zwierzak będzie bał się nowego członka rodziny. Taki strach powinien minąć z czasem, ale może to potrwać nawet 2-3 lata. Obcinaj kotu krótko pazurki, spraw, aby dziecko nie miało dostępu do miski i kuwety oraz legowiska kota. Ucz obie strony wzajemnego szacunku. Za kilka lat kot i maluch staną się kumplami.


Jeśli masz psa

Ważne, aby wcześnie przygotować go na pojawienie się nowego członka rodziny. Najlepiej już w połowie ciąży, aby nie kojarzył nowych zakazów i nakazów z maluchem. Podobnie jak kot, nie może spać w pokoju dziecka i bawić się jego rzeczami. Musi być też regularnie odrobaczany i szczepiony.

Warto też pozwolić mu dokładnie obwąchać dziecko. Ma też prawo przywitać się z nowym domownikiem. Pierwsze spotkanie powinno przebiegać w możliwie spokojnej atmosferze, ponieważ pies z łatwością wyczuje nasze zdenerwowanie i zareaguje nadmiernym podnieceniem, które może przestraszyć dziecko. Zadbaj także o to, aby godziny spacerów i karmienia psa nie zmieniły się. Inaczej będzie traktował niemowlę jak intruza, który odbiera mu przywileje.

Dla czworonoga dziecko znajduje się bardzo nisko w hierarchii stada, ze względu na to, że jest małe i bezbronne. Pozwólmy mu obserwować nasze pełne troski zabiegi pielęgnacyjne wobec niemowlaka. Dzięki temu lepiej zrozumie zaistniałą sytuację i być może wytworzy się w nim silny instynkt opiekuńczy. Pies może stać się wiernym obrońcą naszego malucha.


Czy czworonóg i maluch to dobry duet?

Dzieci, które wychowują się z psem lub kotem zwykle lepiej się rozwijają, szybciej zaczynają raczkować i chodzić. Uczą się też empatii i odpowiedzialności. Są bardziej wrażliwe i towarzyskie.

Obecność zwierząt w domu jest również zdrowa. Posiadanie, co najmniej dwóch kotów znacznie zmniejsza ryzyko astmy u naszej latorośli. Maluchy, które mają w domu zwierzątko, rzadziej też są alergikami. Natomiast dorośli, którzy posiadają psa, żyją dłużej. Warto wziąć to pod uwagę podejmując decyzję na temat pozostania czworonoga w naszym domu.

Autor: Marta Mozol-Jursza