Niech włos ci z głowy nie spadnie

Są włosy proste, kręcone, falowane. Blond, ciemne i rude. Długie i krótkie. Wszystkie łączy jedno - budowa.

Każdy włos ma swoją łodygę, korzeń i cebulkę (opuszkę, korzeń). Poza tym w jego skład wchodzą także ujścia torebki włosowej, gruczoł łojowy, otoczka włosa, mięsień przywłośny napinający włos, włókno mięśniowe gładkie przyczepione przy mieszku włosowym, które kontroluje ustawienie włosa, i brodawka włosa. Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna, czyli nierozpuszczalne w wodzie białko włókniste.


Jak gąbka i drucik

Co jeszcze możemy powiedzieć o tym przydatku skóry, bo tym właśnie jest włos? Ano na przykład to, że włosy mają zdolność pochłaniania wody i przewodzenia elektryczności. Że dobrze reagują na odczyn kwaśny, bardzo źle na czynniki zasadowe i utleniające. Powiedzieć możemy jeszcze to, że pod wpływem ciepła włos traci elastyczność i zmienia kształt, a wydłużenie, kurczenie lub pęcznienie włosa zależy od ilości wody, jaką pochłonął z otoczenia.

Najważniejsze jednak jest to, że WYGLĄD WŁOSÓW JEST ODZWIERCIEDLENIEM NASZEGO STANU ZDROWIA. Związane jest to bezpośrednio z systemem krążenia. Najważniejsza część włosa, cebulka, osadzona jest bowiem na głębokości kilku milimetrów, gdzie przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Jeśli nasza dieta nie jest bogata w witaminy i składniki odżywcze, w naszej krwi również będzie ich brakowało, co odbije się na wyglądzie włosów. Piękne, błyszczące włosy należeć więc będą do zdrowego właściciela, a matowe, łamiące i przede wszystkim wypadające do człowieka, którego organizm z pewnością cierpi na jakieś niedobory. Na przykład cynku.


Zbawienna moc cynku

Cynk sprawia, że nasze włosy są zdrowe, piękne, gęste oraz lśniące. Jego niedobór jednak nie wpływa tylko na wygląd włosów, ale i ich wzrost. Podobnie rzecz się ma np. z naszą skórą: gdy cynku jest tyle, ile być powinno, nasza skóra jest gładka i pełna blasku, gdy go brakuje - cera choruje, staje się szara, zmęczona, wiotka.

Wypadanie oraz matowienie włosów można powstrzymać poprzez regularne zażywanie odpowiednich suplementów cynku oraz stosowanie diety, która będzie bogata w ten właśnie pierwiastek. Do produktów, które są bogate w cynk, należą między innymi ostrygi, wątróbka, ryby, jaja, a także nasiona roślin strączkowych, dlatego warto włączyć te produkty do codziennej diety.

Ale włosy wypadają nie tylko z powodu niedoborów cynku. Sprzymierzeńcem łysienia, czy też delikatniej mówiąc „obfitego wypadania włosów", jest też czas, a dokładniej nasz wiek. I niestety problem ten dotyczy nie tylko panów, ale również kobiet. Szczególnie w okresie przekwitania. Dlaczego?

Kobiecy układ hormonalny produkuje nie tylko estrogeny, ale i androgeny, czyli męskie hormony takie jak testosteron. Zazwyczaj przewagę mają te pierwsze, którym kobiety zawdzięczają również to, że włosy w nadmierny sposób nie wypadają. U mężczyzn jest odwrotnie, dominuje testosteron, którego pochodna zwana DHT powoduje łysienie. Wszystko jednak zmienia się w okresie menopauzy, podczas której w organizmie kobiety zachodzą poważne zmiany hormonalne: produkcja estrogenów zmniejsza się, zwiększa się poziom androgenów. I to właśnie jest przyczyną wypadania włosów w okresie przekwitania.


ŁYSIENIE ANDROGENOWE u kobiet nie przebiega jednak tak samo jak u mężczyzn. Przede wszystkim paniom nie robią się charakterystyczne zakola. Paniom przerzedzają się włosy na całej głowie. I niestety, proces ten, jeśli już się zacznie, można tylko spowolnić, ale nie zatrzymać. Problemy mają także dzieci


Ale to nie wszystkie problemy, jakie człowiek może mieć z włosami, bowiem dotknąć go może jeszcze:


ŁYSIENIE PLACKOWATE, które cechuje się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia. Choroba ta może pojawić się w każdym momencie życia, najczęściej jednak daje o sobie znać już w dzieciństwie lub w okresie młodzieńczym. Łysienie plackowate może doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia skóry głowy, brwi, rzęs, włosów łonowych i pozostałego owłosienia.


GRZYBICA SKÓRY GŁOWY, której objawami są świąd, łuszczenie się skóry, miejscowe zaczerwienienia.


ŁUPIEŻ, czyli choroba skóry głowy objawiająca się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Niewielkie ilości łupieżu nie sygnalizują z reguły żadnych problemów, bo obumieranie i łuszczenie się skóry jest naturalnym procesem. Podłoże chorobowe może mieć jednak nadmierne złuszczanie się skóry. W takiej sytuacji warto poprosić o konsultację dermatologa.

Autor: Joanna Grzegorzewska

Komentarze

  • 2016-07-28 andrea

    Ja kupuję skrzypolen. Ma więcej składników aktywnych niż te reklamowane i jest dużo tańszy.

  • 2016-03-31 gość

    Moje włosy się wzmocniły dzięki stosowaniu Belissy. Przestały wypadać i nawet widać po nich, że są mocniejsze.