Niebezpieczne stłuszczenie wątroby

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna dla organizmu jest wątroba. Jej słaba kondycja wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna dla organizmu jest wątroba. Jej słaba kondycja wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Chociaż wydaje się to prawie niemożliwe, nasza wątroba ma w organizmie ponad 500 zadań do wykonania. Bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny, odtruwając organizm.


Na ogół sądzimy, że groźne dla niej jest nadużywanie alkoholu, a ten, kto go nie nadużywa, nie szkodzi swojej wątrobie. W obiegowej opinii osoby w starszym wieku nie powinny też jeść smażonych potraw, zbyt dużo surowych warzyw i owoców, bo to obciąża wątrobę. Na tym z reguły kończy się nasza wiedza na temat tego organu.


Według starożytnej medycyny chińskiej każdy z naszych narządów powiązany jest z określonym rodzajem emocji, które mają na niego szczególny wpływ. Wątroba wiąże się ze złością, frustracją i gniewem. O wpływie emocji na wątrobę przypominają też mądrości ludowe czy powiedzenia, np. „żółć kogoś zalewa” czy „żółć się komuś burzy”. Mówimy tak, gdy ktoś jest zdenerwowany, wściekły lub rozdrażniony, tak zły, że nie może wyrazić tego słowami - mówi Elżbieta Lange, psychodietetyk.


Wątroba odkłada tłuszcz


Na nasze nieszczęście wątroba, nawet w dosyć złej kondycji, nie boli, więc nie daje sygnałów, że zaczyna chorować. Tymczasem w ciągu ostatnich 30 lat czynnikiem wpływającym na jej kondycję jest łatwa dostępność niezdrowego jedzenia i nasilający się problem otyłości. Tyją starsi, młodzież i dzieci. A narządem szczególnie cierpiącym z powodu odkładania się tłuszczu w organizmie jest właśnie wątroba. Im mamy większe BMI, czyli wskaźnik masy ciała, tym bardziej jej szkodzimy.

Kolka wątrobowa – objawy. Ile trwa kolka żółciowa?


Objawy stłuszczenia wątroby


Niezdrowe jedzenie i brak aktywności sprawiają, że zwiększa się liczba osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

Stłuszczenie oznacza zwiększone odkładanie tłuszczu w komórkach wątroby. Jest to mocno związane z epidemią otyłości, cukrzycą typu 2 i zespołem metabolicznym.

Objawy stłuszczenia wątroby są zazwyczaj mało zauważalne i mało charakterystyczne. Może to być np.:

  • złe samopoczucie,
  • zaburzenia snu,
  • zmęczenie,
  • słaba koncentracja,
  • brak apetytu,
  • uczucie kłucia w prawym górnym kwadracie brzucha.


Wspaniałą cechą wątroby jest to, że potrafi się regenerować. Jednak popełniane latami błędy żywieniowe mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Niestety, sygnały ostrzegawcze, które wysyła wątroba, łatwo zignorować.

Specjaliści sugerują, że nawet jeśli wspomniane objawy występują najczęściej po przejedzeniu, nie powinno się ich lekceważyć. Takie powtarzające się incydenty wymagają skonsultowania się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i powie, co trzeba zrobić. Objawy ze strony wątroby można w wielu przypadkach złagodzić dzięki odpowiedniej diecie.


Czego nie wiesz o… preparatach na trawienie


Tyjemy, trując wątrobę


Z badań wynika, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest najczęstszym schorzeniem tego organu w krajach rozwiniętych. Obejmuje ona szerokie spektrum postaci klinicznych – od zwykle łagodnego stłuszczenia prostego (NAFL) poprzez stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH) aż do zaawansowanego włóknienia i marskości wątroby.

Rosnąca częstość jej występowania koreluje z pandemią otyłości i cukrzycy typu 2. Ocenia się, że NAFLD występuje u 20-40 proc. ogólnej populacji, u 50 proc. osób z cukrzycą typu 2 oraz u 70 proc. osób otyłych. Z kolei w ostatnio opublikowanym badaniu, obejmującym 8,5 mln osób z 22 krajów, wykazano, że ponad 80 proc. chorych z NASH to osoby z nadwagą lub otyłością, 72 proc. ma dyslipidemię, a 44 proc. cukrzycę typu 2. Prognozuje się, że u 1 na 50 Amerykanów rozwinie się marskość wątroby związana z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby. NAFLD jest ponadto czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, które stanowią główną przyczynę zgonów osób ze stłuszczeniową chorobą wątroby.

– Obecnie NAFLD powoli zajmuje miejsce wirusowych zapaleń wątroby jako najważniejszej choroby w hepatologii, stając się wyzwaniem nie tylko dla specjalistów chorób wątroby, lecz także lekarzy rodzinnych – podkreśla dr n. med. Jan Gietka z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego i Poradni Chorób Wątroby Hepatolodzy w Warszawie.


Smutne statystyki


Na zlecenie firmy Sanofi przeprowadzono kampanię edukacyjną „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty”. Na platformie kampanii Polacy mogli rozwiązać test składający się z kilkunastu pytań dotyczących stylu życia i czynników ryzyka chorób wątroby. Wyniki badania uwzględniającego około 50 tys. testów nie napawają optymizmem:

Średnie BMI Polaków wyniosło 26,46. Osób spełniających kryteria nadwagi (25-29,9 kg/m2) było 34,3 proc., otyłości (30-39,9 kg/m2) – 20,7 proc., a otyłości olbrzymiej (powyżej 40 kg/m2) – aż 1,6 proc. badanych.


SPRAWDŹ SWOJE BMI


Fot. PixabayAutor: Iwonna Widzyńska-Gołacka/IH