Nie zapomnij pamiętać - alzheimer

Chory powoli, ale nieuchronnie traci kontakt z otoczeniem, zapomina i nigdy sobie nie przypomni, gdzie położył klucze, a często wkłada je choćby do lodówki. Otępienie rośnie, człowiek staje się uciążliwą dla bliskich rośliną. 

W naszym kraju z chorobą Alzheimera żyje ponad 400 tysięcy osób, a ich liczba rośnie. Za 20 lat może zwiększyć się dwukrotnie. Na całym świecie z powodu tej wyniszczającej mózg choroby cierpi ponad 36 mln ludzi, a do 2025 r. będzie ich ok. 60 mln. Co jest jej przyczyną, nie do końca wiadomo, ale zanikanie komórek nerwowych w mózgu po raz pierwszy opisał w 1906 r. niemiecki psychiatra Alois Alzheimer. Leczenie jeszcze nikomu nie pozwoliło wrócić do normy.

 

Co prawda mówi się, że aby uniknąć alzheimera, trzeba stale rozwijać się intelektualnie, czytać, rozmawiać z ludźmi, a nie rezygnować ze wszystkiego i przyjaźnić się wyłącznie z pilotem do telewizora. Trzeba także zdrowo się odżywiać. Te zachowania warunkują opóźnienie choroby, na którą zapadają osoby starsze, w większości kobiety.

Autor: Świat Zdrowia

Komentarze