Nie wstydź się, bądź zdrowy

Zdaniem lekarzy podstawą profilaktyki żylaków odbytu jest aktywność fizyczna i racjonale odżywanie się. Skoro to takie proste, to dlaczego na hemoroidy cierpi aż co trzecia osoba po 30 roku życia?

Zdaniem lekarzy podstawą profilaktyki żylaków odbytu jest aktywność fizyczna i racjonale odżywanie się. Skoro to takie proste, to dlaczego na hemoroidy cierpi aż co trzecia osoba po 30 roku życia?

Do najczęstszych objawów tej wstydliwej choroby należą: swędzenie, pieczenie, ślady krwi na stolcu, papierze toaletowym czy bieliźnie. Do tego dochodzi poczucie dyskomfortu i niekompletnego wypróżnienia. Niestety, nawet jeśli pacjent podejrzewa, że przyczyną jego problemów ze zdrowiem są hemoroidy, najczęściej odsuwa w nieskończoność wizytę u lekarza. Powodem jest wstyd. Bo choć żyjemy w XXI wieku, nadal choroby takie jak hemoroidy uważamy za temat tabu.


Lekarz i farmaceuta

Zupełnie niepotrzebnie. Nie chodzi oczywiście o to, by w towarzystwie opowiadać o tym schorzeniu, ale o to, że lekarz to specjalista, człowiek, który zazwyczaj niejedno już widział w życiu i który na pewno w trakcie wizyty będzie zachowywał się tak, by była ona dla pacjenta jak najmniej krępująca. Podobnie oczywiście zachowają się farmaceuci, do których możemy zwrócić się po poradę w aptece. Znajdziemy tu bowiem środki eliminujące krwawienie z odbytu, likwidujące świąd, pieczenie czy ból.

Na pojawienie się hemoroidów duży wpływ ma siedzący styl życia. Więc osoby, które ze względów zawodowych siedzą 8 godzin na krześle (ale także za kierownicą), a po pracy wracają i odpoczywają siedząc przed telewizorem, zwiększają ryzyko wystąpienia zmian chorobowych. Drugim czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu hemoroidów jest niewłaściwa dieta. Ale pamiętajmy także, że predyspozycje do wystąpienia choroby zapisane są w genach, więc osoby, które spotkały się z tym problemem w najbliższej rodzinie, powinny szczególnie o siebie dbać.


Badanie

A jak wygląda badanie u lekarza proktologa? Przed badaniem konieczne będzie oczyszczenie jelit – pomoże w tym środek przeczyszczający lub zabieg płukania. Następnie pacjent musi rozebrać się od pasa w dół i położyć na kozetce, by lekarz mógł zbadać zewnętrzna okolice odbytu oraz jego kanał. Do badania specjalista użyje palca, może też skorzystać z takich narzędzi jak anoskop lub rektoskop.

Współpraca pacjenta przy badaniu ma bardzo duże znaczenie. Im będzie on mniej zdenerwowany, tym badanie przebiegnie szybciej. Przy początkowym stadium zmian chorobowych leczenie hemoroidów polega na przyjmowaniu leków, stosowaniu właściwej diety (tu najważniejsze jest uwzględnienie produktów zawierających błonnik oraz wypijanie w ciągu dnia około 2 litrów wody) i ruch. Potem możliwe jest także leczenie chirurgiczne – wycięcie guzków, zamrażanie ich, skleroterapia (ostrzykiwanie guzka) oraz leczenie metodą Barrona (spowodowanie martwicy guzka przez zastosowanie podwiązek przy podstawie guzka).


Przede wszystkim dieta

Jak powinna wyglądać dieta stosowana w profilaktyce i leczeniu hemoroidów? Musi ona zapobiegać zaparciom, a zatem należy włączyć do diety wspomniany już błonnik. Znajdziesz go w pieczywie razowym i pełnoziarnistym, więc bezwzględnie zrezygnuj z białego pieczywa. Znajdź w swojej kuchni miejsce dla wszelkiego rodzaju kasz, a także płatków owsianych i otrąb pszennych. Twoja dieta powinna uwzględniać także różnego rodzaju „napoje” mleczne: kefiry, jogurty, maślanki, a poza tym oczywiście warzywa i owoce. Zrezygnuj ze słodyczy, ostrych przypraw, alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Postaw na wodę mineralną, herbatki ziołowe oraz świeże soki.


Czynniki ryzyka

- uwarunkowania genetyczne
- zła dieta (mało błonnika, wody, dużo smażonych potraw)
- zbyt mało ruchu
- praca siedząca albo wymagająca ogromnego wysiłku fizycznego (podnoszenie towarów)
- poród
- częste biegunki, ale i zaparcia
- słabość zwieraczy odbytu
- otyłość, nadciśnienie tętnicze

Autor: Michał Kubalewski