Nie mieć wszystkiego w nosie

Służy nie tylko do oddychania, ale chroni nas przed chorobami. Żeby nos pełnił sprawnie swoje funkcje, trzeba o niego dbać.

Służy nie tylko do oddychania, ale chroni nas przed chorobami. Żeby nos pełnił sprawnie swoje funkcje, trzeba o niego dbać.

Bywa zadarty, posypany piegami, często jest też przyczyną kompleksów, ale jego rola w organizmie nie polega tylko na dodawaniu nam uroku. Zbudowany jest z chrząstki i kości, które tworzą nasadę, grzbiet, koniuszek oraz skrzydełka. Nierozerwalnie wiąże się z naszym układem oddechowym, jest też narządem zmysłu powonienia. Dzięki jego budowie wdychane powietrze zostaje nawilżone, oczyszczone i ogrzane. Dlatego też wdychanie powietrza przez nos jest zdrowsze od oddychania przez usta. Nasz nos jest bardzo wrażliwy. Zagrażają mu bakterie, alergeny, szkodzi suche powietrze, dym tytoniowy, zaschnięta wydzielina. Prawidłowa higiena nosa to ważna kwestia nie tylko w przypadku niemowląt, ale także osób dorosłych.


Niemowlęta i dzieci

Niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, tymczasem błona śluzowa dzieci i niemowląt jest szczególnie wrażliwa. Łatwo ulega podrażnieniu na skutek zbyt suchego powietrza panującego w mieszkaniu, o co nietrudno zimą. Także nadmiar wydzieliny i katar przeszkadzają swobodnie oddychać maleństwu. Nosek dzieci należy nawilżać odpowiednimi preparatami. Z jednej strony działają one profilaktycznie - nawilżają i oczyszczają nos. Przydają się także wtedy, gdy chcemy usunąć zaschniętą wydzielinę. Pomogą ją rozpuścić, a nie można jej zostawić, gdyż będzie pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów.

Nosek można oczyścić, aplikując do każdej dziurki kropelkę soli fizjologicznej lub wody morskiej. W aptekach zaopatrzymy się w takie preparaty dobrej jakości. Do noska dziecka nie można wkładać żadnych przedmiotów, patyczków itp. Możemy w ten sposób uszkodzić błonę śluzową nosa. Jeśli dziecko ma katar, a nie potrafi jeszcze wydmuchiwać noska, trzeba odessać wydzielinę gruszką.


Higiena na co dzień

Higiena nosa ważna jest także w przypadku osób dorosłych. Klimatyzacja, centralne ogrzewanie, zanieczyszczenie środowiska, dym tytoniowy, spaliny samochodowe - to wszystko sprawia, że łatwo zaburzyć równowagę błony śluzowej nosa. Dlaczego należy dbać o tę równowagę? Bo oczyszczony z bakterii, wirusów, wydzieliny nos może sprawnie funkcjonować. Nos jest swoistym filtrem, chroniącym organizm przed zanieczyszczeniami. Jeśli nie dbamy o niego na co dzień, narażamy się na problemy zdrowotne, np. alergiczny nieżyt nosa.

Podstawą jest oczyszczanie nosa z wydzieliny. Gdy ta zalega zbyt długo, może dojść do zmian w błonie śluzowej, a nawet przewlekłego zapalenia zatok.

Autor: Michał Jakubowski