​Neuropatia cukrzycowa – objawy, leczenie, dieta

Neuropatia obwodowa, neuropatia układu wegetatywnego, neuropatia układu moczowo-płciowego – to najczęściej występujące postacie neuropatii, przewlekłego powikłania mikronaczyniowego cukrzycy. Czy neuropatia cukrzycowa jest uleczalna?

Neuropatia obwodowa, neuropatia układu wegetatywnego, neuropatia układu moczowo-płciowego – to najczęściej występujące postacie neuropatii, przewlekłego powikłania mikronaczyniowego cukrzycy. Czy neuropatia cukrzycowa jest uleczalna?

Co to jest neuropatia cukrzycowa? To przewlekłe powikłanie cukrzycy – w wyniku zaburzeń metabolicznych dochodzi m.in. do demielinizacji odcinkowej w naczyniach nerwów, zaniku neuronów i zwyrodnienia aksonów (włókien nerwowych, które są elementami neuronów odpowiedzialnych za przekazywanie informacji do kolejnych neuronów). Wszystkie te zmiany mają negatywny wpływ na pracę układu nerwowego.


Neuropatia cukrzycowa w pierwszej fazie często rozwija się bezobjawowo – podobnie jak nefropatia cukrzycowa i retinopatia, inne przewlekłe powikłania cukrzycowe. Pierwsze objawy neuropatii najczęściej występują dopiero w momencie uszkodzenia nerwów.


Czytaj też:


Neuropatia cukrzycowa – przyczyny

Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest przewlekła hiperglikemia. Długotrwale utrzymujące się wysokie poziomy glikemii we krwi powodują bardzo poważne zaburzenia metaboliczne w całym organizmie. Pierwsze objawy hiperglikemii to m.in.: wzmożone pragnienie, oddawanie dużych ilości moczu, uczucie senności, zmęczenia, uczucie suchości w jamie ustnej, złe samopoczucie. Jeśli osoba z cukrzycą odpowiednio szybko zareaguje na podwyższony poziom cukru we krwi, to zmniejszy ryzyko wystąpienia neuropatii cukrzycowej.


Jakie są przyczyny neuropatii? Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest przewlekła hiperglikemia, która może powodować poważne zaburzenia metaboliczne.


Czynnikami, które mogą przyspieszyć proces uszkodzenia nerwów u osób chorujących na cukrzycę, są: wysokie stężenie lipidów we krwi (cholesterol, triglicerydy) i palenie papierosów.


Neuropatia cukrzycowa – rodzaje


 • polineuropatia cukrzycowa obwodowa – objawy występują symetrycznie, po obu stronach ciała (kłucie, drętwienie, mrowienie, uczucie zimnych stóp);
 • neuropatia autonomiczna – dotyczy uszkodzeń nerwów narządów wewnętrznych;
 • neuropatia układu moczowo-płciowego – mogą wystąpić problemy z trzymaniem moczu oraz zaburzenia funkcji seksualnych;
 • neuropatia układu sercowo-naczyniowego – możliwe objawy tego rodzaju neuropatii to: tachykardia; zaburzenia rytmu serca;
 • neuropatia przewodu pokarmowego – mogą wystąpić: zaparcia, biegunka, nudności i wymioty.


Neuropatia cukrzycowa – objawy

Objawy neuropatii obwodowej:

 • drętwienie;
 • mrowienie;
 • zimne stopy;
 • pieczenie dłoni;
 • nadwrażliwość na dotyk;
 • parestezje (czucie opaczne).

Objawy neuropatii to m.in. uczucie mrowienia i drętwienia, zimne stopy, parestezjeObjawy neuropatii to m.in. uczucie mrowienia i drętwienia, zimne stopy, parestezje / Pixabay


Objawy neuropatii mogą nasilać się w nocy. Dopiero w później fazie neuropatii występują bardzo silne bóle. Jednoznaczne objawy występują zazwyczaj tylko w przypadku uszkodzeń nerwów obwodowych.


Neuropatia cukrzycowa – leczenie. Czy neuropatia cukrzycowa jest uleczalna?

Zalecenia w leczeniu neuropatii:


 • wyrównanie metaboliczne cukrzycy;
 • zaprzestanie palenia papierosów;
 • zaprzestanie picia alkoholu;
 • wyrównanie gospodarki lipidowej;
 • utrzymywanie ciśnienia tętniczego w normie;
 • stosowanie tzw. diety cukrzycowej.


W leczeniu neuropatii cukrzycowej najważniejsze jest wyrównanie metaboliczne cukrzycy. Warto zadbać wybór precyzyjnego i nowoczesnego glukometru – z praktycznymi funkcjami, które umożliwią wykonywanie pomiarów nocnych (wyświetlacz z podświetleniem) i oznaczanie pomiarów okołoposiłkowych.


Jakie mogą być pierwsze objawy neuropatii? Neuropatia cukrzycowa w pierwszej fazie często rozwija się bezobjawowo – podobnie jak nefropatia cukrzycowa i retinopatia


Neuropatia cukrzycowa – leki

W leczeniu farmakologicznym neuropatii cukrzycowej najczęściej stosuje się benfotiaminę, kwas alfa-liponowy oraz inhibitory konwertazy angiotensyny.


Leczenie objawowe neuropatii, w celu zmniejszenia bólu neuropatycznego, polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów z kwasem liponowym oraz leków przeciwbólowych, leków przeciwdepresyjnych i leków przeciwdrgawkowych. Terapia ta nie może być oparta wyłącznie o schematy – leczenie neuropatii cukrzycowej powinno wynikać z typu cukrzycy, schorzeń towarzyszących i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.


Czytaj też:


Neuropatia cukrzycowa – leczenie naturalne

Leczenie naturalne neuropatii polega m.in. na stosowaniu odpowiedniej diety i wprowadzeniu takich zasad dietetycznych, które minimalizują ryzyko wahań glikemii: ograniczenie cukrów prostych; gotowanie, pieczenie, duszenie – zamiast smażenia; ograniczenie produktów bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego; spożywanie posiłków o małej objętości; regularne spożywanie posiłków – 4-5 razy dziennie.


Porada eksperta - neuropatia cukrzycowa


Wsparciem w minimalizowaniu ryzyka powikłań cukrzycowych takich jak neuropatia mogą być również niektóre zioła (morwa biała, rutwica lekarska, kozieradka pospolita, owoc jałowca pospolitego). Pozytywny wpływ na układ nerwowy mogą mieć również takie metody, jak: akupresura, masaż, akupunktura.


Neuropatia cukrzycowa – rehabilitacja i leczenie bólu

Fizjoterapia jest jednym z elementów leczenia neuropatii cukrzycowej i dolegliwości związanych z układem nerwowym. Zabiegi kinezyterapii mogą pomóc w leczeniu zaburzeń ruchu, regularne ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty – mogą pomóc w wyrównaniu poziomu cukru we krwi, niektóre zabiegi stosuje się w celu leczenia objawowego i leczenia bólu w neuropatii (np. impulsowe pole magnetyczne; TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna).


Czytaj też:
Autor: Jacek Krajl / fot. unsplash