Nerwica i seks

„Nie wiem jak to się stało, ona chyba już śpi, Leżę obok pełen wstydu, krótki to był zryw. Będzie lepiej, gdy pójdę, nie chcę patrzyć jej w twarz. Może kiedyś da mi szansę, spróbować jeszcze raz, Jeszcze jeden, jeden raz!”

„Nie wiem jak to się stało, ona chyba już śpi, Leżę obok pełen wstydu, krótki to był zryw. Będzie lepiej, gdy pójdę, nie chcę patrzyć jej w twarz. Może kiedyś da mi szansę, spróbować jeszcze raz, Jeszcze jeden, jeden raz!”

Tak śpiewał legendarny Ryszard Riedel z zespołu Dżem. Można zapytać, co poeta miał na myśli. Odpowiedź brzmi: chodzi o młodego mężczyznę, który odbył pierwszy, krótki stosunek płciowy. Powodem tak krótkiego stosunku był, prawdopodobnie, przedwczesny wytrysk.


To młodość…

Czy bohater piosenki Riedla powinien się martwić i iść do lekarza? Przedwczesny wytrysk to jedno najczęściej spotykanych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Jest to niezdolność powstrzymania wytrysku nasienia przed wspólnym uzyskaniem satysfakcji przez oboje partnerów. Do wytrysku dochodzi jeszcze przed stosunkiem lub na początku jego trwania. Problem dotyczy większości ludzi młodych, takich jak bohater piosenki grupy „Dżem”, ale też starsi nie zawsze potrafią powstrzymać swoje podniecenie. Problem przedwczesnego wytrysku ma w 90 procentach przypadków podłoże psychiczne.

Najczęstsze przyczyny przedwczesnego wytrysku to:

- młody wiek i brak doświadczenia

- chęć szybkiego osiągnięcia własnej satysfakcji

- częste zmiany partnerów

- obawy o utrzymanie erekcji podczas stosunku

- rzadkie stosunki płciowe, długa abstynencja

- zapalenie cewki moczowej

- nerwice

- nadpobudliwość nerwu sromowego i nadwrażliwość żołędzi

Osoby z przedwczesnym wytryskiem można podzielić na trzy grupy: pierwsza ma wytrysk zbyt przedwczesny, czyli jeszcze przed rozpoczęciem stosunku; druga ma wytrysk przedwczesny, tzn. już po rozpoczęciu gry miłosnej, ale jeszcze przed wprowadzeniem penisa, natomiast trzecia grupa ma wytrysk zbyt wczesny – po wprowadzeniu penisa i kilku ruchach frykcyjnych.


Nerwice

Przedwczesny wytrysk nasienia świadczyć może o nerwicy. Czy tak jest w rzeczywistości stwierdzić może seksuolog po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Czasem zdarza się, że wytrysk przedwczesny jest dopiero początkiem rozwoju nerwicy, pierwszym jej symptomem. W takich przypadkach leczy się nerwicę, zarówno lekarstwa jak i zmiana stylu życia powinny zlikwidować problem.

Powodem przedwczesnego wytrysku mogą też być zakodowane odruchy z wcześniejszych doświadczeń seksualnych.


Zapobieganie

Najprostszą metodą rozwiązania problemu to ćwiczenie opóźnienia ejakulacji. Chińczycy np. uważają, że wytrysk powoduje zbyt dużą utratę energii, dlatego rzadko do niego doprowadzają, a tym samym mają metody powstrzymywania wytrysku.

Na rynku istnieją kremy, które zmniejszają wrażliwość penisa a także wiele programów treningowych, które mają doprowadzić do wyćwiczenia mięśni krocza, głównie zwieraczy, tzw. mięśni Kegela. Z przedwczesnym wytryskiem można walczyć, trzeba tylko mieć świadomość że ten, co szybko strzela dobry jest tylko w westernie.

Autor: Oprac. DK