Nawilża i modeluje

Kwas hialuronowy to nie tylko medycyna estetyczna. Dzięki właściwościom nawilżającym jest wykorzystywany przez kosmetologię. A zawarty w kroplach do oczu pomoże osobom cierpiącym na zespół suchego oka.

Kwas hialuronowy to nie tylko medycyna estetyczna. Dzięki właściwościom nawilżającym jest wykorzystywany przez kosmetologię. A zawarty w kroplach do oczu pomoże osobom cierpiącym na zespół suchego oka.

Kwas hialuronowy stosuje się w dermatologii estetycznej, kosmetologii, okulistyce, ortopedii czy leczeniu refluksu moczowo-płciowego u dzieci. To naturalnie występujący w ludzkim ciele polisacharyd. Znajdziemy go m.in. w ciele szklistym oka czy w skórze właściwej. To właśnie on sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona. Z wiekiem jednak ilość kwasu hialuronowego spada, a w konsekwencji skóra staje się sucha, podatna na starzenie.


W medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych. Ponieważ organizm uznaje je za produkt naturalny, fizjologiczny, rzadko występują po nim groźne reakcje alergiczne. Przy pomocy kwasu hialuronowego można więc poprawić kontur ust, ich wypełnienie, poprawić owal twarzy czy podnieść i wymodelować policzki. Pozwala on także zmniejszyć zmarszczki (np. między brwiami, wokół oczu, fałdów nosowo-wargowych czy przy uszach). Kwas hialuronowy jest wykorzystywany także przy korekcji twarzy – brody, nasady nosa, płatków uszu czy do poprawy nawilżenia i sprężystości skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. W ostatnich latach popularne stały się także zabiegi konturowania ciała za pomocą stabilizowanego kwasu hialuronowego. A zatem specjaliści medycyny estetycznej oferują m.in.: ujędrnienie i poprawę kształtu piersi, ud, łydek i pośladków, kształtowanie mięśni ramion, niwelowanie blizn pourazowych, a nawet modelowanie i korekcję narządów płciowych – informuje dr Monika Lelonkiewicz, dermatolog z CosmetDerm Centrum Dermatologii Estetycznej.

Warto dodać, że nie zawsze można poddać się wyżej wymienionym zabiegom. Wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego nie należy stosować: w trakcie ciąży i karmienia piersią, w zaburzeniach krzepnięcia krwi (należy wówczas skonsultować się z lekarzem), u pacjentów z chorobą autoimmunologiczną, z alergią oraz w czynnej opryszczce.


W kosmetykach

Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kosmetyków. Oczywiście ten zawarty słoiczku z kremem nie działa tak silnie jak ten wykorzystywany w ramach zabiegów medycyny estetycznej. Jednak regularne stosowanie kosmetyków z tą substancją przynosi widoczne rezultaty. Kwas hialuronowy przede wszystkim chroni przed utratą wilgoci, wygładza, ujędrnia, uelastycznia. Na aptecznych półkach znajdziemy m.in. kremy, toniki, preparaty do demakijażu z tym kwasem. Ponadto możemy kupić także kwas hialuronowy w postaci kapsułek. Taki suplement diety przyjmuje się w trakcie jedzenia lub od razu po posiłku przez co najmniej 2-3 miesiące.


W okulistyce

Ponieważ kwas hialuronowy naturalnie występuje w gałce ocznej i płynie łzowym, zaczęto wykorzystywać syntetycznie wyprodukowany kwas hialuronowy w preparatach do pielęgnacji oczu. Krople do oczu z kwasem hialuronowym wykazują działanie silnie nawilżające. Mogą być stosowane zarówno latem, jak i zimą. Nie wywołują alergii i nie podrażniają. Sole kwasu hialuronowego wykorzystuje się w operacyjnym leczeniu zaćmy, a także w leczeniu coraz powszechniejszego problemu okulistycznego – zespołu suchego oka. Cierpią na nią zazwyczaj osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, przed komputerami. O dolegliwości świadczą takie objawy jak: uczucie dyskomfortu, zaczerwienie oczu, uczucie piasku pod powiekami, ból oczu oraz skroni. Problem suchego oka pozostawiony sam sobie może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, tj. suchego zapalenia spojówki i rogówki.

Autor: Michał Jakubowski