Naturalna walka z przeziębieniem

W okresie jesienno – zimowym o przeziębienie nietrudno. Jak radzić sobie ze stanami zapalnymi w sposób naturalny, niedrogi i do tego skuteczny?

W okresie jesienno – zimowym o przeziębienie nietrudno. Jak radzić sobie ze stanami zapalnymi w sposób naturalny, niedrogi i do tego skuteczny?

Znaną i cenioną przez wielu specjalistów metodą walki z przeziębieniem są inhalacje. Polegają na wdychaniu aromatycznych oparów ziołowych. Łagodzą podrażnienia błon śluzowych, udrażniają drogi oddechowe i rozrzedzają wydzielinę. Właściwości oparów przez błony śluzowe nosa i gardła dostają się do krwioobiegu. Inhalacje można stosować nawet u dzieci już od pierwszego roku życia. W zależności od dolegliwości stosuje się różne ich rodzaje.


„Parówka”

Popularna parówka jest najlepsza na przeziębienia. Do przegotowanej wody należy dodać zioła lub olejki eteryczne – dwie czubate łyżki na dwie szklanki wody. Opary trzeba wdychać nosem, a wydychać ustami. Wykonywać oddechy przez 10 minut powtarzając 2-3 razy dziennie. Dostanie się oparów do organizmu ułatwi założenie na głowę ręcznika i podtrzymanie go rękoma, by stworzyć tzw. namiot.

Jakie dobrać zioła? Na obrzęk błony śluzowej górnych dróg oddechowych dobry będzie zapach prymuli. Olejek rumianku zadziała przeciwzapalnie, a olejki eteryczne lawendy i tymianku – bakteriobójczo. Szałwia lekarska będzie skuteczna na dolegliwości gardłowe oraz ułatwi spływanie wydzieliny z zatok.


Kichać na katar

Na katar najlepszy będzie rumianek, tymianek, olejek sosnowy lub eukaliptus. Można również sporządzić napar z mieszanki ziół - części ziela macierzanki, koszyczka rumianku, liścia szałwii i pędów sosny. Około 30 g tej mieszanki należy zalać gorącą wodą i wdychać opary przez 5 minut. Gdy katar jest naprawdę silny, ulgę może przynieść inhalacja z wapnia – w ampułkach lub wapno musujące. Jedną ampułkę lub tabletkę należy rozpuścić w szklance wody. Na wodnisty, początkowy katar pomóc może inhalacja z 1 łyżki majeranku i 1 łyżeczki sody rozpuszczonych w szklance wrzącej wody.


Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania inhalacji może być alergia na zioła i olejki eteryczne. Metodę tą należy również skonsultować z lekarzem w przypadku występowania takich chorób jak: gruźlica płuc, ostre choroby górnych dróg oddechowych w okresie zaostrzeń oraz przewlekłe ostre zapalenie zatok i migdałków, które wymaga leczenia operacyjnego, ciężka niewydolność oddechowo – krążeniowa, nowotwory. Nie należy wykonywać inhalacji ani bezpośrednio po posiłku, ani podczas uczucia głodu. Po jej wykonaniu należy unikać dymu papierosowego, mrozu i kurzu.

Inhalacja to metoda naturalna, małoinwazyjna i nie obciążająca przewodu pokarmowego. Może zamiast od razu przyjmować lekarstwa, warto spróbować zawalczyć z przeziębieniem w ten sposób?

Autor: Oprac.AŁ