Napięcie przedmiesiączkowe pod kontrolą

Kapsułka zawierająca mieszankę kwasów tłuszczowych z witaminą E, może być pomocna dla kobiet nie radzących sobie z napięciem przedmiesiączkowym.

Kapsułka zawierająca mieszankę kwasów tłuszczowych z witaminą E, może być pomocna dla kobiet nie radzących sobie z napięciem przedmiesiączkowym.

Kwasy tłuszczowe mogą zmniejszyć psychiczne i fizyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, oddziałując na prostaglandynę, odrywającą ważną rolę w procesach fizjologicznych, występującą we wszystkich tkankach oraz płynach ustrojowych. Kapsułka, będąca mieszanką kwasów tłuszczowych w tym: kwasu gamma-linolowego, olejowego oraz witaminy E, pomyślana jest jako uzupełnienie codziennych posiłków.

Napięcie przedmiesiączkowe (znane pod skrótami PMT, lub PMS) jest stanem znanym 80-95 proc. kobiet w wieku rozrodczym, co u 1/3 spośród nich prowadzi do zakłócenia rutynowych zajęć. Objawy występują typowo na 12 dni przed miesiączką. Do emocjonalnych objawów należy rozdrażnienie, zmiany nastroju, depresja i wybuchy gniewu. Tym stanom psychicznym mogą towarzyszyć objawy fizyczne np. skurcze w dolnej części brzucha, wzdęcie, bóle głowy i palpitacje. 15 proc. przypadków napięcia przedmiesiączkowego to tzw. ostre zaburzenia, jak np. głęboka depresja, czy migrena.

Kapsułkę przetestowano w grupie 120 kobiet, aplikując im kapsułkę, bądź placebo. Uczestniczki eksperymentu poproszono następnie, by uszeregowały symptomy przedmiesiączkowe pod kątem ich dolegliwości i dały im ocenę 1-3. Oceny te sumowano co miesiąc i zaobserwowano, że w okresie 6 miesięcy u kobiet przyjmujących dwugramową dawkę zaobserwowano spadek średniej ocen z 98 punków do 28. W przypadku kobiet, którym podano placebo spadek był wyraźnie niższy.

Autor: Świat Zdrowia, PAP