Za PMS odpowiedzialne są hormony
FAKT. Zdaniem lekarzy, za powstawanie PMS odpowiada względny lub bezwzględny hiperestrogenizm, tj. nadmierna aktywność lub produkcja estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progestagenów w drugiej fazie cyklu. Tym właśnie tłumaczony jest szereg objawów powodujących nasilenie zaburzeń emocjonalnych i fizycznych. Estrogeny pobudzają wydzielanie wazopresyny i aldosteronu, które z kolei są odpowiedzialne za zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. Prowadzi to do mastalgii, czyli napięcia i bolesności piersi, powstawania obrzęków jelit (czego objawem mogą być wzdęcia, biegunka lub zaparcia), bólów brzucha i okolicy krzyżowej (co jest skutkiem zatrzymania płynów w macicy oraz zastoju żylnego w miednicy mniejszej), puchnięcia rąk i nóg, a nawet obrzęku komórek ośrodkowego układu nerwowego, co tłumaczy bóle głowy i nudności, a także napięcie psychiczne. Wskutek zatrzymania wody w organizmie waga ciała może wzrosnąć nawet o kilka kilogramów.
PMS występuje regularnie przed miesiączką i ustępuje wraz z pojawieniem się krwawienia. Jeśli kobieta cierpi na niego przez połowę każdego cyklu, może to świadczyć o nieprawidłowym działaniu cyklu hormonalnego. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa-endokrynologa i wykonanie hormonalnych badań krwi.
PMS u każdej kobiety wygląda tak samo
MIT. Choć lista objawów PMS jest bardzo długa, zazwyczaj u kobiet pojawia się kilka lub kilkanaście syndromów i nie u wszystkich przebiegają tak samo. Syndromy można podzielić na fizyczne i psychiczne.
Psychologiczne – uczucie napięcia wewnętrznego, drażliwość, agresja, depresja, ospałość i senność, zmienność nastroju, napady paniki i lękliwość.
Neurologiczne – bóle głowy, migreny, zawroty głowy, omdlenia, problemy z oddawaniem moczu.
Metaboliczne – bolesność i obrzęk piersi, obrzęki rąk i nóg, zatrzymywanie wody w organizmie.
Układu sercowo-naczyniowego – kołatania serca, częstoskurcz napadowy, skurcze dodatkowe serca.
Przewodu pokarmowego – wzdęcia i bóle brzucha, zaparcia lub biegunki.
Dermatologiczne – uczulenia, trądzik, pokrzywka.
Ortopedyczne – ból i obrzęk stawów.
PMS jest uwarunkowany genetycznie
FAKT. Napięcie przedmiesiączkowe częściej występuje u kobiet, których matki też na nie cierpiały.
Odpowiednia dieta łagodzi PMS
FAKT. Kilkudniowa dieta bogata w surowiznę pomoże zredukować wagę, a rezygnacja z cukru i alkoholu ustabilizuje stan emocjonalny. Ze względu na większą skłonność do wzdęć trzeba jednak unikać warzyw wzdymających (kapusta, warzywa strączkowe) oraz napojów gazowanych. Należy unikać kawy i mocnej herbaty. Napoje z kofeiną wypłukują magnez z organizmu i nasilają skurcze macicy. Lepiej zastąpić je naparami ziołowymi (np. z kozłka lekarskiego, rumianku czy melisy). Ważne jest również uzupełnianie płynów w postaci wody mineralnej, która oczyszcza organizm i reguluje gospodarkę wodną. Lepiej zrezygnować w tym czasie z soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i sięgnąć po naturalne środki moczopędne, np. natkę pietruszki i rzeżuchę. Niezbędne są również witaminy: A, D, E i C, a zwłaszcza witaminy z grupy B (B6) i magnez, który działa antydepresyjnie i uspokajająco, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Dlatego warto sięgać po bogatą w magnez gorzką czekoladę.