Nanofiltry dla palaczy

Papierosowe filtry utworzone z użyciem nanostrukturalnego dwutlenku tytanu skutecznie eliminują toksyczne i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym.

Papierosowe filtry utworzone z użyciem nanostrukturalnego dwutlenku tytanu skutecznie eliminują toksyczne i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym.

Opracowana technologia jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem może znaleźć zastosowanie również w innych dziedzinach życia, gdzie ważna jest efektywność filtracji powietrza.W dzisiejszych Chinach, pomimo ogólnie znanej szkodliwości palenia tytoniu, nadal jest ogromna liczba palaczy. Z tego też względu prowadzone są badania nad usprawnieniem konstrukcji papierosa tak, by ten w jak najmniejszym stopniu zatruwał ludzki organizm.

Z tego też względu, naukowcy z chińskiego Fuzhou University wspólnie z przedstawicielami jednego z lokalnych wytwórców papierosów, prowadzili badania nad nowymi metodami filtracji dymu powstającego podczas palenia tytoniu. Dziś stosowane w papierosach filtry produkowane na bazie octanu celulozy są mało skuteczne, czego efektem jest ogromna liczba palaczy zapadająca na całym świecie na poważne schorzenia, między innymi układu krążenia i układu oddechowego. Naukowcy postanowili wykorzystać dobrodziejstwo XXI wiecznej nauki, czyli nanotechnologię do przynajmniej częściowego rozwiązania problemu dymu papierosowego. W tym celu zsyntetyzowano nanostrukturalne materiały na bazie dwutlenku tytanu, które następnie użyto do konstrukcji papierosowych filtrów. Nano to miliardowa część jedności, czyli nanometr to miliardowa część metra. Dwutlenek tytanu w formie nanostruktur (nano-TiO2) jest materiałem bardzo aktywnym katalitycznie (również fotokatalitycznie, kiedy jego aktywność katalityczna aktywowana jest światłem o odpowiedniej długości fali). Z tego względu wykorzystywany jest od dość dawna przy produkcji samoczyszczących się materiałów (np. szyb), kosmetycznych filtrów UV, czy sterylnych powierzchni, np. podłóg i ścian w szpitalach. Nano-TiO2 bywa również dodawany do filtrów układów klimatyzacyjnych, jako materiał eliminujący rozwój flory bakteryjnej oraz grzybów w tego typu urządzeniach.

W przypadku filtrów papierosowych, naukowych skupili się na dwóch rodzajach nanomateriałów utworzonych z nano-TiO2 - tytanianowych nanorurkach oraz nanopłatkach. Z obu materiałów wytworzono filtry, którymi następnie zastąpiono standardowo stosowane w papierosach filtry celulozowe. W dalszym etapie badań, korzystając z urządzenia symulującego palenie papierosa, naukowcy analizowali skuteczność filtracji powstającego w ten sposób dymu tytoniowego.

Okazało się, że tytanianowe filtry w formie nanorurek były skuteczniejsze od filtrów wyprodukowanych z nanopłatków, a oba typy nowych materiałów znacznie przewyższały skutecznością standardowo stosowane w papierosach filtry celulozowe.

Autor: Świat Zdrowia, PAP