Nałęczów najlepszy na serce

Nazywany miastem-ogrodem Nałęczów to uzdrowisko, którego specjalnością jest kardiologia.

Nazywany miastem-ogrodem Nałęczów to uzdrowisko, którego specjalnością jest kardiologia.

Tonący w zieleni zdrój od dawna przyciągał największych tuzów – pisarzy, malarzy, aktorów, uczonych, polityków. Pod jego urokiem byli wielokrotnie tu goszczący Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz, Jan Lechoń, Ewa Szelburg-Zarembina, Kazimiera Iłłakowiczówna, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Ignacy Jan Paderewski, Juliusz Osterwa, Władysław Tatarkiewicz, Józef Beck czy marszałek Rydz Śmigły. Przyjeżdżali „ładować akumulatory”, czerpać natchnienie i tworzyć. A przy okazji wspaniale popularyzowali miasto przywracające zdrowie.


Kierunek – zdrowie

Nałęczów specjalizuje się w leczeniu chorób układu krążenia. – Specjalnością naszego uzdrowiska jest wczesna i późna rehabilitacja stanów pozawałowych i stanów po operacjach kardiochirurgicznych, leczenie choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, nerwic sercowo-naczyniowych. Nie mniej ważną dziedziną jest profilaktyka pierwotna i wtórna chorób układu krążenia oraz stanu ogólnego wyczerpania psychofizycznego – mówi Irmina Stachyra, specjalista public relations ZL „Uzdrowisko Nałęczów”.

Kilka nałęczowskich placówek leczniczych specjalizuje się w ortopedii i traumatologii chirurgii miękkiej. Uchodzący za najlepszy w Polsce Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zbigniewa Zagórskiego znany jest przede wszystkim z chirurgii ambulatoryjnej zaćmy i jaskry.


Kuracjusz pod fachową opieką

W sanatoriach czy szpitalach chorzy i rekonwalescenci znajdują się pod całodobowym nadzorem. Opiekę nad nimi sprawuje wysoko kwalifikowana kadra lekarzy specjalistów i personel pielęgniarski. Uzdrowisko, korzystające z najnowszych osiągnięć kardiologii, dysponuje najnowocześniejszą bazą diagnostyczną i rehabilitacyjną, w tym Zakładem Przyrodoleczniczym i Zakładem Rehabilitacji, salami intensywnego nadzoru kardiologicznego, świetnie wyposażonymi gabinetami zabiegowymi.

– Chorym ordynujemy bardzo szeroką gamę zabiegów z zakresu fizykoterapii, hydroterapii, światłolecznictwa, terapii ruchowej. Szybciej do zdrowia pozwala im wrócić także psychoterapia, muzykoterapia, a nawet arteterapia (leczenie przez sztukę) – dodaje Irmina Stachyra.

Kuracjusze korzystają z szerokiej palety badań diagnostycznych, takich jak EKG, całodobowe monitorowania serca metodą Holtera, testy wysiłkowe, echo serca z kolorowym Dopplerem.


Sprzyjają klimat i woda

Czynnikami wybitnie sprzyjającymi kuracji kardiologicznej jest łagodny mikroklimat Nałęczowa, obniżający ciśnienie krwi i zmniejszający dolegliwości chorób układu krążenia. W terapii wykorzystuje się również właściwości wód mineralnych, zawierających w swym składzie m.in. cenny dla serca magnez..


Można ze skierowaniem, można prywatnie

Na kurację do Nałęczowa możemy pojechać na podstawie zaakceptowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierowania od lekarza. W takiej sytuacji ponosimy jedynie część kosztów pobytu, płacąc m.in. za wyżywienie. Jeżeli nie chcemy czekać w kolejce, możemy sobie wykupić turnus pełnopłatny w sanatorium. Wówczas sami decydujemy o terminie wyjazdu i wyborze domu sanatoryjnego. Ceny są zróżnicowane i wynoszą w zależności od typu pokoju od ok. 126 do ok. 250 zł za dobę. W tę kwotę wliczone są koszty zakwaterowania, wyżywienia, kilku zabiegów oraz całodziennej opieki lekarsko-pielęgniarskiej.


W krainie SPA

Nową specjalnością Nałęczowa jest niezwykle atrakcyjna oferta SPA. W ostatnich latach powstały tu obiekty, których działalność służy szeroko rozumianej odnowie biologicznej, pielęgnacji ciała i urody oraz poprawiającemu samopoczucie relaksowi. Wachlarz propozycji jest przeogromny, pogrupowany także w pakiety dla osób, które pragną się odchudzić, odzyskać siły witalne, wytłumić emocje czy po prostu poleniuchować w pełnym atrakcji otoczeniu.


W zdrojowej atmosferze

Sercem uzdrowiska jest piękny park z bogactwem roślinności, Pałacem Małachowskiego, Pijalnią Wód Mineralnych, Pijalnią Czekolady, palmiarnią, zabytkowymi sanatoriami, pomnikami, galeriami, stawkami. W tym urokliwym miejscu powracający do zdrowia goście nałęczowskiego kurortu z dala od miejskiego zgiełku znaleźć mogą prawdziwie zdrojową atmosferę i klimat – jak dawniej „u wód”. W sąsiedztwie parku możemy obejrzeć wiele przykładów architektury willowej z przełomu XIX i XX wieku, których stylowa uroda ucieszy oko każdego estety – zachwala Irmina Stachyra. W strefie uzdrowiskowej przyciągają przytulne kafejki, w których przy małej czarnej i słodkościach można kontemplować urok Nałęczowa i nawiązywać sympatyczne znajomości.


Nikt nie będzie się nudzić

Ponieważ kuracjusz nie samymi zabiegami i spacerami żyje, gospodarze zdroju nie zapominają o odpowiedniej strawie duchowej dla swoich gości. Kalendarz imprez kulturalnych jest naprawdę imponujący. Odbywają się tu liczne koncerty, spotkania autorskie, seanse filmowe, festyny i inne imprezy rekreacyjne. Do najbardziej popularnych należą Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, Festiwal Wokalny „Nałęczowskie Belcanto” czy „Zaczarowany Świat Operetki”. Kuracjusze chętnie też zwiedzają muzea Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego.

Nałęczów leży niedaleko Kazimierza nad Wisłą, Lublina, Puław i Kozłówki, toteż na każdym turnusie organizowane są wycieczki do tych pięknych miejsc. Z tego też względu do uzdrowiska przyjeżdżają też „zwykli” turyści, dla których miasteczko stanowi świetną bazę wypadową do poznawania uroków przepięknej Lubelszczyzny.


W Nałęczowie warto zobaczyć:

- Park Małachowskiego z XVIII w.
- Domek Gotycki (Willa Angielska)
- Willę „Pod Matką Boską”
- Willę Zofijówka
- Domek Grecki
- Willę Podgórze
- Chatę Żeromskiego
- Kaplicę św. Karola Boromeusza
- tzw. Ochronkę
- Dom Ludowy


Niektóre z zabiegów stosowanych w uzdrowisku Nałęczów:

- krioterapia
- jonoforeza
- diatermia, galwanizacja
- magnetoterapia
- laseroterapia
- ultradźwięki
- kąpiele CO2
- inhalacje
- natryski
- masaże
- kąpiel perełkowa
- borowina
- krioterapia


Autor: Zbigniew Dobrzyński