Najważniejsza jest diagnoza

Z dr n. med. Joanną Jacko rozmawia Iwona Widzyńska - Gołacka.

Z dr n. med. Joanną Jacko rozmawia Iwona Widzyńska - Gołacka.

- Co można zrobić, aby mama z cukrzycą ciążową urodziła zdrowe dziecko?

- Przede wszystkim trzeba właściwie zdiagnozować cukrzycę. Zrobić test. Powinno się go przeprowadzić nie wcześniej niż w 24 tygodniu ciąży. Miewam w szpitalu pacjentki, którym taki test zrobiono wcześniej, np. w 22 tygodniu ciąży, a wtedy łożysko nie działa jeszcze pełną parą i wynik może być mylący. Pacjentka wie, że zrobiła test i wszystko jest w porządku, a tymczasem może się okazać, że jednak jest chora. I ten test musi być zrobiony powtórnie przed 28 tygodniem ciąży. Zalecane są dwa testy: obciążenia 50 g glukozy, a także diagnostyczny z podaniem pacjentce 75 g glukozy.

Gdy rozpoznamy cukrzycę, bardzo ważne jest nauczenie pacjentki właściwej diety. Jeśli przyszła mama stosuje się do niej i mierzy poziom glukozy, to dla 70 - 80 proc. ciężarnych jest to wystarczająca kuracja. Dla dziecka oznacza to, że mama nie jest chora na cukrzycę. Pozostałe kobiety, którym nie pomogła dieta, niestety muszą brać insulinę w zastrzykach, przed każdym głównym posiłkiem i na noc, bo kobietom w ciąży nie zaleca się leków doustnych. Dokładne dawki insuliny ustala się indywidualnie dla każdej pacjentki. Powinno utrzymać się wyrównanie średnie 95 mg/dl w ciągu doby, tak jak u mam, które są zdrowe, nie mają cukrzycy. Mamy, które przestrzegają tych zaleceń rodzą zdrowe, nieobciążone cukrzycą dzieci.


- Czy zachowanie diety po urodzeniu dziecka pomaga kobiecie z cukrzycą ciążową ustrzec się zwykłej cukrzycy?

- Zawsze mówię pacjentkom, które przeszły cukrzycę ciążową, że jest to dla nich znak, że jest jakaś preferencja w organizmie do tej choroby. Jeśli nie zachowają diety, to za kilka, kilkanaście lat, co druga z nich zachoruje. Wynik mojej pracy doktorskiej jasno wskazywał, że mamy, które utyły, prowadziły niezdrowy tryb życia, nie ruszały się zapadały na cukrzycę znacznie częściej niż te smukłe, aktywne fizycznie. Wszystkim pacjentkom, które przeszły cukrzycę ciążową zalecam także, aby od czasu do czasu kontrolowały sobie poziom cukru we krwi przed i po posiłku.


Joanna Jacko dr nauk med. ginekolog położnik, zajmuje się opieką nad pacjentkami z cukrzycą ciążową w szpitalu Św. Zofii w Warszawie

Autor: Iwona Widzyńska-Gołacka