Najmodniejszy dodatek

Nie tylko celebryci oszaleli na punkcie białych zębów. Dziś to podstawa wizerunku zadbanej osoby.

Nie tylko celebryci oszaleli na punkcie białych zębów. Dziś to podstawa wizerunku zadbanej osoby.

Maja Sablewska, najsłynniejsza polska menadżerka gwiazd i jurorka programu X-Factor, dobrze wiedziała, że trend na śnieżnobiały uśmiech niedługo zagości w naszym kraju. Dlatego zanim pojawiła się w programie rozrywkowym, zadbała o to, by w tej kwestii nikt nie mógł jej niczego zarzucić.


Co nam dała natura

Dentyści potwierdzają, że do niedawna wybielanie zębów było traktowane jako kaprys. Dziś jest zupełnie inaczej. To także zasługa większej świadomości zdrowotnej naszych rodaków. Wiele mitów dotyczących wybielania zostało obalonych, więc dziś ten temat nie wzbudza już takich kontrowersji. Zacznijmy jednak od początku. Dlaczego niektórzy mają zęby jak perełki, a inni nie? Z jednej strony to kwestia od nas niezależna. Rodzimy się z jakimś odcieniem skóry czy włosów i tak samo z predyspozycjami do białych lub żółtych zębów. Ale zęby żółkną także wraz z wiekiem, a także za sprawą niehigienicznego stylu życia.


Białe czy żółte?

Naturalny kolor naszego uśmiechu zależy m.in. od przejrzystości tkanek zęba, jego składu chemicznego czy odcienia zębiny. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z odcienia naszego uśmiechu, możemy pomyśleć nad tym, czy go nie rozjaśnić. Jak to zrobić?

1. Zmiana stylu życia

Gdy pijesz za dużo kawy, mocnej herbaty, napojów typu coca cola, czerwonego wina czy palisz papierosy, to niestety z czasem twoje zęby zaczną szarzeć. Rezygnacja z tych używek połączona z higieną jamy ustnej może nie wybieli od razu zębów, ale na pewno sprawi, że będą one zdrowsze i nie będą bardziej ciemnieć.


2. Usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie

Wyżej wymienione używki sprawiają, że na zębach powstaje nalot. Z czasem on ciemnieje i twardnieje - powstaje kamień nazębny. Warto go usuwać nie tylko ze względów estetycznych - może on spowodować rozchwianie się zębów. Poza usunięciem kamienia możemy poddać się także piaskowaniu zębów. Jest to zabieg polegający na usunięciu osadów i przebarwień, jednak nie jest to typowy zabieg wybielający.


3. Specjalne pasty, nakładki i szczoteczki

W drogeriach i aptekach możemy zaopatrzyć się w szczoteczki ze specjalną nakładką, która poleruje szkliwo i tym sposobem pozwala wybielić zęby. Do naszej dyspozycji jest też szereg past wybielających, zawierających m.in. sodę, a zarazem fluor wzmacniający szkliwo. Innym sposobem są specjalne paski lub nakładki - paski przykleja się na łuki zębowe, na nakładki aplikuje się żel, a „szynę" wsuwa na zęby.


4. Kuracja wybielająca w gabinecie dentystycznym

Stomatologia dysponuje dziś wieloma metodami wybielania zębów. Są to zabiegi dość drogie, wykonywane cyklicznie. Stomatolog pokrywa zęby żelem, a następnie naświetla je specjalnym urządzeniem. Przed przystąpieniem do wybielania należy wszystkie zęby wyleczyć. Dentysta może też przygotować nam w gabinecie nakładkę na zęby, na którą aplikuje się żel. Dzięki niej możemy wybielać zęby w domu. Dodajmy też, że nowoczesne metody wybielania zębów są bezpieczne dla szkliwa. Przez krótki czas po zabiegu zęby mogą być nadwrażliwe, ale podrażnienie powinno szybko ustąpić.

Autor: Michał Jakubowski