Najmodniejsze kwiaty

Rośliny w doniczkach mogą i nadać styl każdemu wnętrzu. Ozdobią go i dodadzą uroku. Floryści doradzają tym razem osobom, które nie mają ręki do kwiatów. Proponują rośliny niewymagające od swoich właścicieli zbyt wiele.

Rośliny w doniczkach mogą i nadać styl każdemu wnętrzu. Ozdobią go i dodadzą uroku. Floryści doradzają tym razem osobom, które nie mają ręki do kwiatów. Proponują rośliny niewymagające od swoich właścicieli zbyt wiele.

Są też doskonałym pomysłem na prezent. Wystarczy troszkę pieniędzy i wizyta w odpowiednim sklepie. Ja cieszę się zwłaszcza na te teraz najmodniejsze, pachnące kwiaty doniczkowe, np.: niektóre odmiany róż czy stephanotis. Ale i begonie, chryzantemy czy mil toni a będą doskonałym darem zamiast kwiatów ciętych.


Kwieciste fajerwerki

Zawsze modna chryzantema doniczkowa (Chrysanthemum) stała się hitem ostatnich lat, ze względu na liczne odmiany. Ma rozmaite fantazyjne kształty, bywa kulista, półkulista, promienista i występuje w wielu kolorach: żółtym, pomarańczowym, zielonym, fioletowym czy czerwonym. Obserwowanie rozkwitającego pąku przypomina oglądanie fajerwerków - tyle że w zwolnionym tempie. Stąd też kwiat ten pasuje do osób pełnych energii, nowoczesnych i nietuzinkowych, które nie boją się eksperymentować z wystrojem wnętrz i kolorami. Chryzantema doniczkowa potrzebuje światła, żeby pąki mogły się otworzyć. Aby przedłużyć kwitnienie rośliny, należy usuwać przekwitłe kwiaty. Ziemia nie może być sucha.


Królowa w stylu retro

Begonia królewska (Begonia Rex) jest bardzo popularna. Występuje w tysiącach gatunków, form i odmian. Jej aksamitne liście, pokryte niezwykłymi wzorami, przyciągają wzrok. Begonia dobrze prezentuje się w spokojnych wnętrzach, wykończonych naturalnymi elementami (np. marmur, drewno). Jest to roślina idealna dla wszystkich osób ceniących harmonię, spokój i niewymuszoną elegancję. Wymaga stanowisk jasnych, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Należy podlewać ją miękką wodą, ale nie zraszać. Zaleca się umiarkowane nawożenie rośliny w dwutygodniowych odstępach.


Bal maskowy

Miltonia jest okazałym storczykiem z zielonymi liśćmi i pięknymi kwiatami. W Ameryce Południowej rośnie na gałęziach i pniach drzew. Miltonia jest dobrym pomysłem na prezent dla kogoś, kto lubi egzotyczne podróże i często przywozi z nich nietypowe pamiątki. Udekorowane nią mieszkanie będzie przywoływać miłe wspomnienia. Miltonię należy podlewać obficie, lecz dopiero wtedy, gdy podłoże zaczyna lekko przesychać. Storczyk ten wymaga również ciepłego i wilgotnego powietrza. Najlepszy jest półcień. Roślina dobrze czuje się na parapecie północnego okna.


Flower Power

Szlumbergera znana jest również pod trzema innymi nazwami: jako kaktus bożonarodzeniowy, grudnik oraz jako zygokaktus. Nazwy te nie są przypadkowe. Szlumbergera miesiącami pozostaje uśpiona, aby nagle - w okresie między listopadem a styczniem - gwałtownie obsypać się pąkami i zakwitnąć. Kwiaty zdają się wtedy wprost eksplodować z wierzchołków pędów. Stąd też roślina ta idealnie nadaje się na poprawę nastroju w czasie krótkich i pochmurnych dni lub też na prezent dla kobiety ceniącej klasykę, ale ze szczyptą modernizmu. Podlewać ją trzeba umiarkowanie, ale nie wolno pozwolić, by ziemia przeschła. W okresie kwitnienia szlumbergera wymaga temperatury ok. l0-14°C. W takich warunkach potrafi obficie kwitnąć przez 6-8 tygodni.

Fot. Pixabay

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka
dom