Najciekawsze wróżby andrzejkowe (wideo)

Herbata imbirowa wypita z okazji Andrzejek wróży sukces przez cały rok. Migdał oznacza miłosną przygodę, rodzynka – duże pieniądze, orzech laskowy – zdrowie, a włoski – możliwość zdobycia nowej wiedzy. To jedne z wielu wróżb andrzejkowych.

Herbata imbirowa wypita z okazji Andrzejek wróży sukces przez cały rok. Migdał oznacza miłosną przygodę, rodzynka – duże pieniądze, orzech laskowy – zdrowie, a włoski – możliwość zdobycia nowej wiedzy. To jedne z wielu wróżb andrzejkowych.Andrzejki to wieczór wróżb, który obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada. Celebrowanie nocy z 29 na 30 listopada to obyczaj bardzo stary, obchodzony nie tylko w naszym kraju, ale również w innych częściach Europy. Kolebką tego święta jest Szkocja, to właśnie jej patronem został święty Andrzej. Dla Szkotów ten dzień to jedno z ważniejszych świąt narodowych, dlatego corocznie mija ono pod znakiem hucznych imprez, parad, pikników. Pierwsze informacje o najbardziej rozpoznawalnych imieninach roku pochodzą już z XII wieku.

Do Polski święto przywędrowało nieco później, bo około XVI wieku. Wyczekiwaną częścią wieczoru andrzejkowego były i są wróżby. Mimo, że stanowią one obecnie tylko rozrywkową część świętowania, kiedyś uznawane były za poważny wyznacznik przyszłości i przywiązywano do nich dużą wagę. Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja to z kolei zwyczaj mający korzenie już w starożytności – Grecji i wierzeniach starogermańskich.Najciekawsze wróżby andrzejkowe

Jak wiadomo, w ten magiczny wieczór nie może zabraknąć zabaw, których goście nie zapomną aż do przyszłego roku. Do tych tradycyjnych, znanych od pokoleń z pewnością należą:

 • lanie wosku przez dziurkę od klucza i interpretowanie rzucanego przez odlew cienia
 • przekładanie przez panny butów wzdłuż ściany do drzwi, dzięki czemu dowiemy się która pierwsza weźmie ślub
 • wróżenie z kształtu skórki jabłka
 • wróżba z monetą – każdy uczestnik dostaje grosik i ustawia się w kolejce wymyślając sobie życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.Przekąski na andrzejkowy wieczór

Przyjęcie andrzejkowe to nie tylko lanie wosku, czy ustawianie butów w kolejce do drzwi, to także świetna okazja do zaprezentowania znajomym swoich umiejętności kulinarnych.

Propozycja na smażone kuleczki z makaronu idealnie wpisuje się w klimat imprezy andrzejkowej, łącząc staropolską tradycję serwowania kasz z innowacyjną formą. Takie rozwiązanie z pewnością spotka się ze sporym zainteresowaniem wśród gości andrzejkowego przyjęcia.

Prym wiodą szybkie, lekkie i wygodne przekąski na jeden kęs. Po pierwsze są łatwe przygotowaniu, a po drugie nie wymagają aż tak dużego nakładu pracy i czasu.


Smażone kuleczki z makaronu spaghetti z mozzarellą i sosem pomidorowym na zimno

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki:

 • Makaron Lubella Spaghetti Pełne Ziarno 400g
 • Mozzarella w małych kulkach 400g
 • 4 jaja
 • 5 filecików anchois
 • Bułka tarta 200g
 • Pomidory pelati 2 małe puszki
 • 2 ząbki czosnku
 • Bazylia 50 g
 • Sól, pieprz , cukier
 • Olej do smażenia

Przygotowanie:

 1. Makaron gotujemy wg zaleceń producenta a następnie lekko go studzimy.
 2. Każdą kuleczkę sera owijamy kilkakrotnie nitkami makaronu. Następnie obtaczamy je w jajku, bułce tartej i smażymy w głębokim tłuszczu.
 3. Pomidory, czosnek, anchois, bazylię oraz pozostałe przyprawy łączymy ze sobą za pomocą blendera ręcznego na jednolitą masę. Tak przygotowany sos podajemy do kuleczek, najlepiej w oddzielnym naczynku.
Autor: newsrm.tv/Redakcja Świat Zdrowia