Nadzieja na nowe serce cz.1

Choroby serca są ciągle jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce i na świecie. Wskaźnik zachorowań i związanej z nimi śmiertelności wciąż jest najwyższy.

Choroby serca są ciągle jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce i na świecie. Wskaźnik zachorowań i związanej z nimi śmiertelności wciąż jest najwyższy.

Przeszczepy serca to niezwykłe operacje, które dla wielu ludzi stanowią jedyną szansę na życie. Niestety, kolejki oczekujących na ten zabieg są długie. Sama transplantacja też nie zawsze kończy się sukcesem, bo zdarza się, że organizm odrzuca nowy organ. Nadzieją dla wielu ludzi pozostaje sztuczne serce.


W Polsce od lat działa stowarzyszenie wspierające starania naukowców, lekarzy i innych osób zaangażowanych w pracę nad tym projektem. Jest to Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Jej założyciel prof. Zbigniew Religa w swoim przesłaniu skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli stwierdził: „To co głęboko leży nam na sercu, to skuteczne leczenie chorób serca. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu powstała z założeniem realizacji tego celu przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod. Pozwalam sobie wyrazić nadzieję, że wysiłki w tym kierunku uznacie Państwo za celowe i godne wsparcia”.


Polskie sztuczne serce

W 1991 roku 17 osób – lekarzy, menedżerów i biznesmenów – utworzyło Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Jej celem jest finansowanie badań nad nowoczesnymi metodami, które wprowadzone do praktyki klinicznej mają ratować ludzkie życie.
Organizacja w odrębnych sekcjach prowadzi badania naukowe i prace wdrożeniowe związane z polskim sztucznym sercem, biologiczną zastawką serca, robotem kardiochirurgicznym oraz współfinansuje inne badania naukowe związane z kardiochirurgią. Dla wielu ludzi cierpiących na najpoważniejsze schorzenia układu krążenia sztuczne serce może być jedynym ratunkiem. Każdy z nas jest potencjalnie narażony na niewydolność mięśnia sercowego ze względu na prowadzony tryb życia, sposób odżywiania czy nawet powikłania pogrypowe. Niestety, z powodu braku dawców nie wszyscy pacjenci mają szansę na transplantację. Wdrożenie do praktyki klinicznej w pełni implantowalnego sztucznego serca zwiększy możliwości ich leczenia.
Pracownia Sztucznego Serca opracowuje protezy, które będą uzupełniały tradycyjne metody leczenia niewydolności serca. Tworzy ją multidyscyplinarny zespół zatrudniający specjalistów z różnych dziedzin nauki i techniki, współpracujący z lekarzami największych ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce i za granicą, oraz specjalistami w zakresie technologii materiałowych, nanotechnologii oraz bioinżynierii.


Ciąg dalszy artykułu – zob. CZ.2

Autor: Małgorzata Jaworska