Nadmorska bryza - jod dla zdrowia

Im dalej od Bałtyku tym mniej jodu. Tymczasem ten mikroelement jest niezbędny dla naszego zdrowia, samopoczucia i urody.

Im dalej od Bałtyku tym mniej jodu. Tymczasem ten mikroelement jest niezbędny dla naszego zdrowia, samopoczucia i urody.

Jod należy do pierwiastków mało rozpowszechnionych w przyrodzie, najwięcej jest go w wodzie morskiej i solankach oraz produktach, które pochodzą z wody – rybach czy owocach morza. Jednak jego zapotrzebowanie jest o wiele większe niż podaż – pokarmy zapewniają nam zaledwie 1/3 dziennego zapotrzebowania.

W Polsce dostępna jest sól jodowana, która jest doskonałym źródłem jodu, zwłaszcza na terenach południowych, obszarach podgórskich i górskich. Jodki doskonale wchłaniają się z przewodu pokarmowego.


Drogocenny jod

Niedobór jodu powoduje wiele komplikacji zdrowotnych, związanych głównie z funkcjonowaniem tarczycy. Dzięki niemu tarczyca produkuje hormony: trójjodotyroniny i tyroksyny, regulujące przemiany metaboliczne zachodzące we wszystkich naszych komórkach. Pośrednio więc jod odpowiedzialny jest za spalanie glukozy, syntezę białek i tłuszczów, temperaturę ciała, pracę mięśni, układu nerwowego, i krążenia.

Długotrwały niedobór jodu prowadzi do powiększania się tarczycy czyli tzw. wola endemicznego. Wole endemiczne rozrastając się może uciskać na tchawicę lub przełyk. Do powstania wola przyczynić się mogą także tzw. substancje wolotwórcze, czyli produkty ograniczające przyswajalność jodu (np.: soja, orzeszki ziemne, rzepa, rośliny kapustne, gorczyca).


Z dziećmi nad morze

Zapotrzebowanie na jod u noworodków, niemowląt i pociech do lat 6 wynosi 90 µg na dobę. Dorosły człowiek potrzebuje codziennie 150 µg jodu, ciężarna lub karmiąca mama aż 200 µg tego pierwiastka. Brak jodu u dzieci może powodować kłopoty z koncentracją, opóźnienie w rozwoju, kłopoty z nauką.

Jod jest mikroelementem niezwykle ważnym dla dzieci, których układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały, a więc szczególnie wrażliwy na infekcje. Nadmorska bryza bogata w ten mikroelement jest doskonałym lekarstwem dla wszystkich alergików i dzieci z problemami układu oddechowego. Świetnie inhaluje, oczyszcza płuca, udrażnia nos, nawilża śluzówki i łagodzi stany zapalne.

Aby jednak taki pobyt nad morzem miał sens i pomógł dziecku musi trwać co najmniej dwa tygodnie, a najlepiej miesiąc.

Autor: Oprac. DK