Nadciśnienie przeszkadza w nauce

Dzieci z nadciśnieniem tętniczym cztery razy częściej mają kłopoty z nauką.

Dzieci z nadciśnieniem tętniczym cztery razy częściej mają kłopoty z nauką.

Wynika tak z badań, które przeprowadzili naukowcy z University of Rochester Medical Center (URMC). Przebadano 201 dzieci w wieku od 10 do 18 lat, u których podejrzewano nadciśnienie. Potwierdzono je u 101 z nich. Łącznie w całej grupie trudności z nauką miało około 18 procent dzieci, podczas gdy dla całej populacji odsetek ten wynosi 5 proc.

Przy czym, wśród dzieci, u których badania nie potwierdziły nadciśnienia, trudności z nauką doświadczało ok. 9 proc., natomiast wśród dzieci cierpiących na to schorzenie - aż 28 proc. Po uwzględnieniu takich zmiennych jak warunki socjoekonomiczne okazało się, że dzieci z nadciśnieniem cztery razy częściej miały problemy ze sprawnością intelektualną. Ponad dwa razy częściej też występowała u nich nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD).

Podwyższone ciśnienie tętnicze występuje u około 4 procent dzieci. Jego przyczyną mogą być na przykład choroby nerek i układu moczowego, choroby naczyń krwionośnych, zaburzenia hormonalne i neurologiczne czy działanie niektórych leków. Sprzyja mu także nieprawidłowa dieta i nadwaga.


Czytaj też:


>>> Nadciśnienie – czynniki ryzyka. Kto jest narażony na nadciśnienie tętnicze?


>>> Dieta na nadciśnienie i domowe metody na wysokie ciśnienie – najważniejsze zasady


>>> Nadciśnienie tętnicze – pierwsze objawy. Które objawy nadciśnienia wskazują na powikłania?

Autor: Świat Zdrowia, PAP