Nadchodzi sylwester. Przygotuj rzęsy

Gęste, długie i ciemne rzęsy zawsze były ważnym elementem kobiecej urody, więc od początku cywilizacji kobiety usiłowały poprawić ich wygląd.

Gęste, długie i ciemne rzęsy zawsze były ważnym elementem kobiecej urody, więc od początku cywilizacji kobiety usiłowały poprawić ich wygląd.

Znaczenie pięknych rzęs dla urody dostrzegły już starożytne Egipcjanki, które malowały je mieszanką sadzy, białka i oliwy, a znały także hennę. Greczynki używały węglowych ołówków, a Rzymianki zarówno powieki, jak i rzęsy przyciemniały sadzą lub antymonem. Odkąd Helena Rubinstain wynalazła spiralki do rzęs, wszelkie inne sposoby nakładania tuszu odeszły do lamusa.


Rzęsy jak firanki

Każda kobieta musi dobrać mascarę do swoich indywidualnych potrzeb.

Panie o rzęsach krótkich i rzadkich powinny wybierać szczoteczki delikatne, o dosyć rzadkim włosiu i gęsty tusz, natomiast te, których rzęsy są długie i gęste, mogą pozwolić sobie na duże szczoteczki oraz tusz o bardziej płynnej konsystencji.

Istnieje kilka prostych sposobów na poprawienie efektywności tuszu:

- pomalować rzęsy raz, a po wyschnięciu pierwszej warstwy powtórnie

- używać mascary dwufazowej, która składa się z dwóch preparatów: „podkładu”(białej lub bezbarwnej substancji pogrubiającej) używanego jako pierwszy oraz kolorowego tuszu stosowanego jako drugi

- pomalować rzęsy tuszem, oprószyć lekko pudrem i pomalować powtórnie

- użyć eyelinera na górnej powiece

Z pewnością większość kobiet przeżyła chwile grozy związane z rozpływającym się na policzkach tuszem. Firmy kosmetyczne znalazły rozwiązanie tego problemu, wprowadzając do sprzedaży tusze wodoodporne, które gwarantują doskonały stan rzęs przez cały dzień, ale wymagają zakupienia specjalnego płynu do demakijażu oczu, ponieważ nie można go usunąć mydłem czy też mleczkiem kosmetycznym.


Jak używać tuszu?

Tusz trzeba nakładać uważnie i starannie, dbając o kąciki oczu i przesuwając szczoteczkę na boki drobnymi ruchami w poprzek rzęs – nie od dołu do góry, jak to większość z nas ma w zwyczaju. Mascarę zawsze stosuje się na zakończenie makijażu, aby uniknąć oprószenia go cieniem do powiek lub pudrem. Warto też pomalowane rzęsy przeczesać specjalnym grzebyczkiem, aby rozdzielić poszczególne włoski.

Często zapomina się, że włosy rzęs także ulegają niszczeniu i wypadaniu. Dobrze jest więc stosować specjalne odżywki i płyny do demakijażu.


Na co uważać?

Osoby, u których pojawiają się cienie pod oczami, powinny zachować umiar w stosowaniu tuszu, szczególnie czarnego. Ostrożnością przy wyborze mascary muszą wykazać się panie ze skłonnościami do alergii, gdyż zawarte w nich chemikalia mogą wywołać stany zapalne powiek lub spojówek. Właściwie używana mascara powinna służyć właścicielce przez kilka miesięcy. Dobrze jest także zrezygnować ze zbędnego nawyku kilkukrotnego wsuwania i wysuwania szczoteczki z pojemnika.

Dobrze dobrany tusz, drogi lub tańszy, podkreśli barwę oczu i nada wyrazistość całej twarzy, a nieodpowiedni sprawi, że będzie wydawała się zaniedbana. Kupujmy więc tylko to, co pasuje do naszego typu urody i stylu.

Autor: Joanna Wereszczyńska