Na ratunek spojówkom

Zanieczyszczone powietrze, smog, stres, zażywane leki, przebywanie z zadymionych pomieszczeniach, wreszcie praca przed komputerem mogą doprowadzić do podrażnień spojówek. Co ukoi zaczerwienione i bolące oczy?

Zanieczyszczone powietrze, smog, stres, zażywane leki, przebywanie z zadymionych pomieszczeniach, wreszcie praca przed komputerem mogą doprowadzić do podrażnień spojówek. Co ukoi zaczerwienione i bolące oczy?

Gdy oczy pieką i łzawią, a powieki są obolałe i zaczerwienione to znak, że dzieje się z nimi coś bardzo niepokojącego. I nie dajmy się zwieść, gdy ktoś uspokaja nas, że to niegroźna konsekwencja przemęczenia, za kilka dni to minie i wszystko będzie w porządku. Oczy są bardzo wrażliwe i wymagają szczególnej troski. Często jednak o tym zapominamy. Mamy nawyk nawilżania ciała balsamami, używania kremu do rąk, odżywek do włosów, a o oczach zwyczajnie nie myślimy. A one ciężko pracują przez cały dzień. Nic więc dziwnego, że zapalenie spojówek należy do najczęściej spotykanych chorób okulistycznych.


Wymagają troski

Spojówka to bardzo cienka, zewnętrzna, przeźroczysta warstwa gałki ocznej, która składa się z komórek światłoczułych, neuronów wzrokowych i naczyń krwionośnych. Gdy dopadnie nas stan zapalny wypełniają się one krwią, powodując zaczerwienienie i obrzęk oka. Normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Ból, pieczenie, mniejsza ostrość wzroku, śluzowa lub ropna wydzielina sprawiają, że nie możemy dłużej udawać, że nic się nie dzieje. Trzeba wówczas zrobić to, o czym nie myślało się dotychczas i poświęcić oczom trochę należnej im uwagi. Trzeba o nie zadbać.

Warto wiedzieć, że przyczyną zapalenia spojówek może być nie tylko infekcja (bakteryjna, wirusowa, grzybicza lub wywołana przez chlamydie). Źródłem problemów może być także alergia lub zapalenie odczynowe. Na występujące sezonowo lub całorocznie zapalenie alergiczne wskazują pieczenie oczu oraz obecność wodnistej wydzieliny w worku spojówkowym. Natomiast zapalenie odczynowe pojawia się często u osób pracujących przed komputerami, noszących soczewki kontaktowe, przebywających w zadymionych lub zapylonych pomieszczeniach.


Przede wszystkim krople

Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek? W początkowym stadium problemów, a także wtedy, gdy zapalenie przebiega łagodnie, okuliści zalecają stosowanie kropli do oczu. Ważne, by były one pozbawione konserwantów, które działają alergizująco. Sprawdźmy ich skład – polecane są przede wszystkim te zawierające nagietek lekarski i świetlik. Takie krople są także doskonałym sposobem na zmęczone pracą oczy. Powinny znajdować się w szufladzie każdego, kto często odczuwa dyskomfort np. uczucie suchości oczu, wrażenie, że pod powiekami mamy ziarnka piasku, czy ból oczu.

Natomiast w przypadku leczenia ostrego stanu zapalenia spojówki niezbędna staje się pomoc lekarska. Gdy przyczyną problemów są bakterie, pomogą krople zawierające antybiotyk, gdy zapalenie jest wynikiem nieprawidłowości filmu łzowego pacjenci mogą sięgnąć po tzw. „sztuczne łzy”.


Najważniejsza profilaktyka

Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i trudno się z tym nie zgodzić. Podstawową zasadą, która uchroni nas przed problemami z oczami jest przestrzeganie zasad higieny narządu wzroku, czyli dbanie o nie zanim pojawią się problemy. Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą przywiązywać szczególną uwagę do ich dezynfekcji. Nigdy nie nosimy soczewek po upływie ich ważności, zawsze aplikujemy je czystymi rekami. Warto zwrócić uwagę na naszą dietę – oczy „lubią” kwasy omega 3 (ich źródłem są pełnotłuste ryby morskie) oraz antyoksydanty (znajdziemy je w zielonych warzywach). Jednak te rady mogą się na nic nie zdać, jeśli nie będziemy unikać sytuacji, które prowadzą do podrażnień narządu wzroku.

Czego się wystrzegać? Braku snu, dymu papierosowego, zapylonych pomieszczeń, nieprawidłowo dobranych szkieł korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Idąc na basen zabierajmy także okulary do pływania, by zminimalizować ryzyko kontaktu gałki ocznej z chlorowaną wodą. Wiosną i latem warto nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
Zainwestujmy w krople do oczu łagodzące podrażnienia. Nie tylko przyniosą one ulgę gdy odczuwamy suchość oczu, ale także minimalizują ryzyko poważniejszych problemów ze wzrokiem. Krople pozwalają także przepłukać zanieczyszczone np. pyłem oko, dzięki czemu nie dopuszczają do uszkodzeń mechanicznych.

Autor: Sybilla Walczyk