Na nartach i po nartach

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli jak maksymalne wykorzystać wypad na narty.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli jak maksymalne wykorzystać wypad na narty.

Sporty zimowe zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Coraz częściej wyjeżdżamy zimą w góry, by pojeździć na nartach lub uprawiać snowboard. Oprócz rodzimych kurortów najczęściej wybieramy Tatry Słowackie oraz stoki alpejskie w Austrii i Niemczech. Kiedy już znajdziemy się tak daleko od domu, to może warto oderwać się na chwilę od szusowania po stoku i obejrzeć okolicę? Tak przy okazji - połączyć przyjemne z pożytecznym.


Słowacja

Mówi się, że „Słowacja narciarstwem stoi". Istotnie, na Słowacji panują najlepsze warunki narciarskie w całej Europie Środkowej. Słowacy oddają do dyspozycji turystów około 900 wyciągów, 30 kolejek linowych, 250 małych i około 60 większych ośrodków narciarskich. Rok w rok przybywa stoków, także sztucznie naśnieżanych - jest ich już ponad 170 km.

Polskim narciarzom Słowacja kojarzy się zwykle z Tatrami Wysokimi. Wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych znajdują się także w Wielkiej i Małej Fatrze oraz Tatrach Niskich. Nasi południowi sąsiedzi dysponują pięciogwiazdkowymi kurortami, jak Jasna i Strbskie Pleso czy Wielka Racza. Ich oferta to kilkanaście wyciągów, oświetlone i naśnieżone sztucznie stoki, baseny i sauny. Bardzo dobre warunki narciarskie zapewniają też mniejsze ośrodki, takie jak Stary Smokowiec czy Tatrzańska Łomnica.


Zaletą Słowacji jest to, że tak naprawdę nigdzie nie jest bardzo daleko. Dokąd jednak się udać?


Lewocza. Wokół rynku stoją oryginalnie zachowane kamieniczki z XV w. W miasteczku znajduje się też kilka średniowiecznych świątyń i fragmenty fortyfikacji miejskich z XIII w.


Tatralandia i Orawice to całoroczne aqua parki termalne (temperatura wody 35 - 360 C). Kąpielisk na Słowacji jest mnóstwo - Beszeniowa, Bojnice, Liptowski Jan, Poprad. To tylko kilka z wielu „termalnych kupelni".


Čičmany. Urokliwa wioska, w której zachowały się tradycyjne, drewniane chaty pokryte malowidłami totemicznymi. Prócz oryginalnej zabudowy, w miejscowości znajduje się kilka stoków narciarskich.


Bojnice. Najbardziej znany jest Zamek Bojnicki. Bajkowa budowla przypomina zamki budowane nad Loarą. Poza tym, w Bojnicach znajduje się olbrzymie ZOO oraz wspaniałe kąpielisko termalne. Wstęp do zamku to 5,5 euro dla dzieci i 7,5 dla dorosłych.


Twierdza Spiska. Jej ruiny wznoszą się na wysokości 600 m i zajmują obszar 4 ha. Jest to największy zespół zamkowy w Europie Środkowej i przykład rozwoju architektury od XIII do XVII w. Od 1993 Zamek Spiski znajduje się na liście UNESCO. Wstęp to 3 euro dla dzieci i 5 euro dla dorosłych.


Zamek Orawski. Średniowieczna twierdza budowana na skale zapiera dech. Do najwyższej części zamku prowadzi 880 schodów, a najwyższy taras wieży zawieszony jest 100 metrów nad rzeką. Wstęp to 3 euro dla dzieci i 5 euro dla dorosłych.Austria

Krajobraz alpejski stanowi 62 proc. powierzchni Austrii. W austriackich Alpach funkcjonuje 3500 wyciągów, 800 ośrodków narciarskich, a trasy zjazdowe liczą 22000 km. Ośrodki narciarskie w Austrii to prawdziwy raj dla miłośników zimowego szaleństwa. Można wybrać miejsca pobytu dostosowane do upodobań i zasobności kieszeni - od kameralnych, położonych w malowniczych, alpejskich wioskach po luksusowe, nowoczesne kurorty na lodowcach.

W Austrii jest 7 regionów narciarskich: Tyrol, Saltzburg, Styria, Vorarlberg, Karyntia, Górna Austria i Dolna Austria.

Droższe miejsca, jak Skicircus Saalbach-Hinterglemm-Leogang, Dachstein czy Nassfeld miewają po kilkadziesiąt kilometrów różnorodnych tras o różnicy poziomów do 1000 m, oświetlone stoki, laserowe pomiary prędkości, trasy saneczkarskie i mnóstwo atrakcji na „po nartach". Jednak mniejsze ośrodki także zapewniają turyście wspaniałe warunki narciarskie, ale przy mniejszych kosztach.


Saltzburg. Starówka miasta znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nad miastem wznosi się twierdza Hochensaltzburg, której początki sięgają XI w. Warto zobaczyć klasztor św. Piotra, złożony w VII w. i dom Mozarta, w którym znajdują się pamiątki po kompozytorze.

Niedaleko Saltzburga znajduje się pałac Hellbrun z XVII w. otoczony wspaniałymi ogrodami i niezliczonymi fontannami, barokowy pałac Mirabell z muzeum baroku i pałac Klessheim z XVII w.


Wiedeń. Dawna stolica cesarstwa oszałamia pięknem oraz liczbą zabytków. Do sztandarowych należą pałace Hofburg i Schonbrun, kościół św. Ruprechta z XIII w., gotycka katedra św. Szczepana, kościół św. Michała z XV w.


Insbruck. To stolica Tyrolu i kurort narciarski, w którym znajduje się wspaniały zamek Ambras.


Gratz. Stare Miasto Gratzu znajduje się na liście UNESCO. Już tylko dlatego warto zwiedzić miejscowość.Niemcy

Najpopularniejsze regiony narciarskie Niemiec znajdują się w Górnej Bawarii, Górach Algawskich, Schwartzwaldzie, Bayrischer Wald, Schwabische Alb, Berchtesgaden. Najciekawsze jednak z punktu widzenia turysty, są Alpy Bawarskie. Tu znajduje się jedyny w Niemczech lodowiec i najwyższy szczyt Zugspitze, na który można wjechać kolejką. Tu znajdują się także największe i najdroższe kurorty Obersdorf i Garmisch-Partenkirchen, gdzie odbywa się Turniej Czterech Skoczni.


Bawaria jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Co warto zobaczyć przy okazji wypadu na narty?


Herrenchiemsee. Pałac na jeziorze wybudował „bajkowy" król, Ludwik II Bawarski. To fantastyczna, udoskonalona wersja Wersalu.


Neuschwainstein. Baśniowy zamek na skale, zbudowany przez Ludwika II Bawarskiego w stylu neogotyckim, jest symbolem Bawarii. Warto wspomnieć, że jest on pierwowzorem zamku znajdującego się w logo wytwórni Walta Disneya.


Bamberg. Słynie z rewelacyjnego piwa (10 browarów miejskich) i średniowiecznych zabytków. Najsłynniejsze to opactwo z XI w. oraz gotycka katedra z XII w. W jej wnętrzu znajduje się słynny posąg jeźdźca bamberskiego oraz ołtarz dłuta Wita Stwosza.


Norymberga. Na miastem wznosi się olbrzymi zamek, na Starym Mieście znajduje się gotycka studnia w kształcie wieży i Fontanna Cnót. Do tego trzeba dodać kilka gotyckich katedr, stary ratusz, zabytkowe kamienice i cmentarz Joannisfriedhof oraz muzea, w których znajdują się dzieła Cranacha, Dürera i Wita Stwosza.


Wurtzburg. Warto zobaczyć barokowy pałac biskupi wpisany na listę UNESCO, most nad Menem z XV w. i twierdzę Marienberg, której początki sięgają 1000 r.

W bawarskich Alpach, na górze Kehlstein mieściła się sławna siedziba Hitlera - Orle Gniazdo. Dziś pozostały z niej resztki murów, ale góra nadal pełni funkcję turystyczną.


Zanim oddamy się bez reszty zimowym szaleństwom na stokach, pomyślmy o tym, że warto poznać kraj, do którego przyjechaliśmy.

Autor: Joanna Wereszczyńska