Na nadciśnienie - fale radiowe

Działając na nerki krótkim impulsem fal radiowych można lepiej kontrolować nadciśnienie tętnicze u chorych, którym nie pomagają konwencjonalne leki.

Działając na nerki krótkim impulsem fal radiowych można lepiej kontrolować nadciśnienie tętnicze u chorych, którym nie pomagają konwencjonalne leki.

Nową metodę wypróbował zespół prof. Murraya Eslera z Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne. Do tętnicy nerkowej wprowadza się specjalny cewnik, a następnie przy pomocy fal radiowych selektywnie uszkadza nerwy w wyściółce naczyń nerkowych. Nerwy te mają związek z regulacją ciśnienia krwi - ich wyłączenie obniża ciśnienie.

Ciśnienie spada średnio o 10 milimetrów słupa rtęci. Nie oznacza to wyleczenia, ale obniża zagrożenie następstwami nadciśnienia. Poza tym niemal nie stwierdza się skutków ubocznych. U połowy z ponad 100 leczonych w ten sposób pacjentów możliwe stało się kontrolowanie ciśnienia tętniczego przy pomocy leków. Choć metoda nadal jest w fazie badań, specjaliści twierdzą, że w przyszłości mogłaby pomóc setkom tysięcy chorych.

Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem zagrożenia zgonem w świecie zachodnim - dotyczy około miliarda ludzi. Nieleczone lub leczone nieskutecznie, nadciśnienie tętnicze może prowadzić między innymi do zawału, udaru oraz uszkodzenia: nerek i siatkówki oka. U części pacjentów leczenie nie jest skuteczne, ponieważ nie przyjmują oni leków w sposób prawidłowy, jednak w przypadku około 20 proc. chorych leki nie działają.


Czytaj też:


>>> Nadciśnienie – czynniki ryzyka. Kto jest narażony na nadciśnienie tętnicze?


>>> Dieta na nadciśnienie i domowe metody na wysokie ciśnienie – najważniejsze zasady


>>> Nadciśnienie tętnicze – pierwsze objawy. Które objawy nadciśnienia wskazują na powikłania?


Autor: Świat Zdrowia, PAP