Na co chorują Polki? Raport o zdrowiu Polek

Żyjemy długo, lecz niekoniecznie w dobrym zdrowiu. Na badania profilaktyczne wysyłamy męża, troskliwie dbamy o dzieci i starych rodziców. Własne potrzeby spychamy na sam koniec, nie dając lekarzom szansy na wczesną interwencję w przypadku nowotworów, chorób serca czy depresji. Zbyt często przypłacamy to życiem.

Żyjemy długo, lecz niekoniecznie w dobrym zdrowiu. Na badania profilaktyczne wysyłamy męża, troskliwie dbamy o dzieci i starych rodziców. Własne potrzeby spychamy na sam koniec, nie dając lekarzom szansy na wczesną interwencję w przypadku nowotworów, chorób serca czy depresji. Zbyt często przypłacamy to życiem.

Życiem i zdrowiem polskich kobiet rządzą paradoksy – żyjemy znacznie dłużej od mężczyzn, choć dbamy o siebie mniej niż o naszych mężów, rodziców i dzieci. Jest nas też więcej, chociaż w naszym kraju rodzi się więcej chłopców. Zarabiamy gorzej, choć według danych szacunkowych jesteśmy lepiej wykształcone. Na naszych barkach bardzo często spoczywa troska o dom i dobrostan rodziny.


Znacznie częściej niż mężczyźni zostajemy też samotnymi rodzicami, godzącymi pracę zawodową z wychowywaniem dzieci, ale to właśnie my bardziej angażujemy się w pomoc innym, np. wspierając akcje charytatywne. Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników, jak choćby wiek czy geny, ale również warunki życia, pracy, umiejętności, możliwości i cele życiowe. Nie bez znaczenia jest też samopoczucie – depresja jest niestety domeną kobiet.


Przychodzi Polka do lekarza?

Kobietą w Polsce jest być trudno – niechętnie to przyznajemy, tak silną czujemy presję, by radzić sobie ze wszystkim z uśmiechem na ustach. Nie ze wszystkim sobie jednak radzimy, a głównym problemem jest zdrowie – chorujemy częściej niż mężczyźni.


Nowotwory


Jeszcze do niedawna największe żniwo w populacji kobiet zbierały nowotwory piersi i szyjki macicy, ale ostatnie dane pokazują, że najgroźniejszy dla kobiet (podobnie zresztą jak dla mężczyzn) jest obecnie rak płuca i oskrzeli.


Większość przypadków nowotworów płuca ma ścisły związek z paleniem papierosów – co ciekawe, choć liczba palących mężczyzn stopniowo spada, wśród kobiet nie zauważa się takiej tendencji (a wręcz przeciwnie, coraz więcej młodych kobiet popada w nałóg), co przekłada się na stan ich zdrowia, w tym na występowanie nowotworów.


Pozostałe wśród śmiertelnie groźnych nowotworów to m.in. rak jelita grubego, jajnika i żołądka. Specjaliści alarmują, że wysoka umieralność z powodu nowotworów w Polsce (na tle Europy) wynika przede wszystkim z niewystarczającej dbałości Polek o profilaktykę.


Badajcie się, kobietki!Choroby układu krążenia


Każdego dnia z powodów sercowo-naczyniowych umiera w Polsce 250 kobiet (i 226 mężczyzn). Statystyki zaprzeczają więc powszechnemu przekonaniu, że problemy kardiologiczne w Polsce dotykają głównie mężczyzn.

Co więcej, liczba Polek cierpiących z powodu choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy zamiast maleć rośnie. Ryzyko chorób układu krążenia wzrasta z wiekiem, wśród czynników ryzyka wymienia się palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość czy choroby przewlekłe, np. cukrzycę.Choroby tarczycy


Zaburzenia czynności tarczycy ma co piąty Polak, ale chorują głównie kobiety. Jesteśmy na nie szczególnie podatne w okresie dojrzewania, ciąży, w ciągu 6 pierwszych miesięcy po porodzie i po menopauzie. Zaburzona praca tego ważnego gruczołu wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – na cykl miesiączkowy, płodność i szanse donoszenia zdrowej ciąży, ale także na stan psychiczny czy wygląd.Osteoporoza


Znacznie częściej chorują na nią kobiety, co ma związek ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi przekwitaniu, czynnikiem ryzyka są też współistniejące choroby, m.in. cukrzyca i RZS. U osób starszych naturalne są niedobory wapnia, wynikające najczęściej z nieprawidłowego wchłaniania, mającego związek także z niedoborami witaminy D. Często występująca u osób starszych nietolerancja laktozy wyklucza z codziennej diety wiele cennych źródeł wapnia, natomiast niedobory witaminy D wynikają zazwyczaj z rzadszej ekspozycji na słońce oraz z właściwości starzejącej się skóry.Depresja


Statystyki pokazują, że na depresję cierpi prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Uważa się, że znaczącą rolę w zaburzeniach depresyjnych odgrywają czynniki hormonalne, genetyczne i psychospołeczne. Ciężką depresję coraz częściej diagnozuje się u kobiet w podeszłym wieku, często owdowiałych, zmagających się z samotnością i chorujących przewlekle. Szczególną odmianą występującą tylko u kobiet jest depresja poporodowa – przyjmuje się, że problem ten dotyczy około 7-13 proc. kobiet w połogu.