Muzyka zmienia percepcję

Muzyka wpływa nie tylko na nastrój. Słuchanie radosnych albo smutnych kompozycji może nawet zmienić sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość.

Muzyka wpływa nie tylko na nastrój. Słuchanie radosnych albo smutnych kompozycji może nawet zmienić sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość.

Muzyka i nastrój ściśle się ze sobą wiążą. Słuchanie radia czy płyt z utworami smutnymi albo radosnymi może sprawić, że sami zaczynamy się czuć bardziej przybici albo weselsi. Takie zmiany nastroju nie wpływają jednak wyłącznie na nasze samopoczucie - naukowcy dowiedli, że zmieniają też sposób, w jaki postrzegamy świat. Ludzie, którzy sami są szczęśliwi, szybciej i łatwiej rozpoznają inne szczęśliwe twarze. Teraz okazuje się, że muzyka może narzucać nam filtr, przez który odbieramy świat w konkretny sposób - nawet wtedy, kiedy rzeczywistość nie daje podstaw do takiej oceny - stwierdzili Jacob Jolij i Maaike Meurs z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Groningen.

Jolij i Meurs przeprowadzili eksperyment. Grupę osób poprosili o posłuchanie muzyki - wesołej albo smutnej. W tym czasie ochotnicy rozpoznawali nastrój wyrażany przez rysunkowe, schematyczne "buźki". Muzyka mocno wpływała na to, co widzieli - relacjonują naukowcy - najlepiej rozpoznawali twarze o wyrazie odpowiadającym nastrojowi muzyki.

Co więcej, jeśli prezentowana buźka nie wyrażała uśmiechu, ale odtwarzana w tym czasie muzyka była radosna, badani mieli tendencję do rozpoznawania w "rysach" buźki radości. Analogicznie reagowali słuchając muzyki ponurej.

Widzenie rzeczy, których nie ma, jest wynikiem pewnych zachodzących w mózgu procesów, na których opiera się świadoma percepcja - tłumaczy Jolij. Mózg bezustannie porównuje informacje - te, które do niego docierają, np. poprzez wzrok, z tym, czego oczekuje na podstawie naszych doświadczeń i wiedzy na temat świata. Efektem tego procesu jest nasze doświadczenie rzeczywistości.

Autor: Świat Zdrowia, PAP