Muzyka na skołatane nerwy

O tym, że muzyka łagodzi obyczaje i ma kojący wpływ na nasze nerwy wiadomo od dawna. W Egipcie, za czasów Kleopatry, muzykę jako lek zalecano na papirusowych receptach. Na jednej z nich znajduje się opis, jak muzyką wyleczyć ... bezpłodność.

O tym, że muzyka łagodzi obyczaje i ma kojący wpływ na nasze nerwy wiadomo od dawna. W Egipcie, za czasów Kleopatry, muzykę jako lek zalecano na papirusowych receptach. Na jednej z nich znajduje się opis, jak muzyką wyleczyć ... bezpłodność.

W siedemnastowiecznej Europie istniała specjalna dyscyplina - medycyna muzyczna. Na użytek cierpiących kompozytorzy pisali utwory mające na celu łagodzenie migren, bezsenności, wrzodów żołądka i nerwic. Dla uśmierzenia silnego bólu w XVII wieku M. Maret skomponował dwanaście sonat zatytułowanych „O cierpieniach podagry”.

Od kilkudziesięciu lat muzykoterapia jest z całkowitą powagą traktowana przez prestiżowe ośrodki akademickie i szpitale w Europie Zachodniej. W Polsce największe doświadczenie ma wrocławska Akademia Muzyczna, gdzie muzykoterapią zainteresowano się przed trzydziestu laty.


Muzyka na serce

Przez lata prowadzono badania mające wykazać, jaki wpływ na nasz organizm ma muzyka. Okazało się, że najszybciej i najsilniej na muzykę reaguje układ naczyniowo - sercowy oraz oddechowy. Muzyka wzmacnia napięcie mięśni, reguluje oddech, przyspiesza przemianę materii, zmniejsza napięcie nerwowe, obniża próg wrażliwości na ból. Istnieją dowody, że muzyka pomaga w leczeniu nadciśnienia, może stabilizować akcję serca, a przede wszystkim wspierać terapię depresji.

Zaczęto też muzykę wprowadzać do sal operacyjnych, gdyż doskonale wpływa na psychikę operowanych. Nikogo już nie dziwi muzyka płynąca w głośników na porodówce, czy w gabinecie dentystycznym.


Dobór muzyki

Muzykoterapia to nie słuchanie muzyki na chybił trafił – w radiu, na dyskotece. Muzykę, która ma pomóc trzeba świadomie wybrać. Nie ma muzyki akceptowanej przez każdego, za każdym razem trzeba dobierać ją indywidualnie pamiętając o tym, że muzyka jest tylko pretekstem do wywołania pozytywnych myśli i wspomnień.

Z doświadczenia muzykoterapeutów wynika, że na człowieka dobrze wpływa muzyka baroku i klasycyzmu, ponieważ jest harmonijna. A właśnie harmonia jest tym, co sprawia że muzyka działa kojąco. Również stare instrumenty mają przewagę nad nowymi konstrukcjami - w czasach baroku grano na skrzypcach z jelitowymi strunami, których dźwięk był bardziej przyjazny ludzkim uszom.

A jak sprawdzić jaka muzyka na nas działa? Wystarczy przygotować kilka utworów i zbadać swoje tętno przed i po wysłuchaniu danej piosenki. Jeżeli puls będzie przyspieszony oznacza to, że muzyka nas raczej pobudza a nie relaksuje i uspakaja. Jeżeli natomiast puls się zmniejszy to znaczy, że właśnie tego typu muzyki powinniśmy słuchać będąc zestresowanym.

Autor: Oprac. DK