Mokre noce przedszkolaka

Kiedy kilkuletnie już dziecko moczy się w nocy, rodzice często ignorują problem, wstydząc się iść do lekarza. Maluch powinien przecież już świadomie oddawać mocz. Okazuje się natomiast, że ta przewlekła dolegliwość dotyka aż 15-20 procent pięciolatków.

Kiedy kilkuletnie już dziecko moczy się w nocy, rodzice często ignorują problem, wstydząc się iść do lekarza. Maluch powinien przecież już świadomie oddawać mocz. Okazuje się natomiast, że ta przewlekła dolegliwość dotyka aż 15-20 procent pięciolatków.

Specjaliści dzielą moczenie nocne na dwa rodzaje:


Moczenie pierwotne, tzw. izolowane – mówimy o nim, kiedy moczenie utrzymuje się od urodzenia, a sen dziecka, mimo mokrego łóżka, trwa dalej. W ciągu dnia natomiast, dziecko kontroluje czynność oddawania moczu. Wyniki badań laboratoryjnych są prawidłowe. Często takie moczenie występowało również u krewnych dziecka. Przyczyn dolegliwości doszukuje się w opóźnieniu dojrzewania różnych procesów w organizmie. Dolegliwość ustępuje wraz z wiekiem, najczęściej około 10 roku życia.

Moczenie wtórne – tzw. powikłane - mamy z nim do czynienia, gdy dziecko podczas snu oddaje bezwiednie mocz, a wcześniej przez co najmniej 6 miesięcy kontrolowało tę czynność. Występuje znacznie rzadziej niż izolowane. W tym przypadku można określić powód chorobowy dolegliwości, np. wady układu moczowego, zaburzenia emocjonalne, padaczka, alergia, zespół bezdechu sennego czy cukrzyca.


Ustalenie przyczyny

Ważne jest ustalenie rodzaju zaburzeń przez lekarza. Prawdopodobnie przeprowadzi on wywiad dotyczący wypijanych płynów przez dziecko, częstotliwości moczenia itp. Może również zlecić badania laboratoryjne, USG jamy brzusznej oraz inne badania specjalistyczne. W zależności od rozpoznanych przyczyn dolegliwości, lekarz może zalecić zmianę trybu życia i diety dziecka, podjąć leczenie farmakologiczne lub zalecić pracę z psychologiem.

Jak leczyć

Jedną z metod radzenia sobie z moczeniem pierwotnym może być sadzanie dziecka na nocnik przy dźwięku budzika, po trzech godzinach snu. Ważne jest tu całkowite wybudzenie, by dziecko oddało mocz świadomie. Należy również ograniczyć ilość spożywanych przez snem płynów oraz moczopędnych produktów, takich jak owoce. Gdy zwykłe metody nie pomagają, lekarz najprawdopodobniej przepisze desmopresynę w postaci kropli do nosa lub tabletek. Z reguły lek podaje się przed snem, przez 3 miesiące z jednotygodniową przerwą, ale lekarz może przedłużyć leczenie nawet do roku. W przypadku moczenia wtórnego, leczy się przyczynę dolegliwości. Coraz częściej są nią problemy psychiczne i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem.

Czym grozi

Samoistnie moczenie nocne mija u około 10. procent dzieci, jednak może to nastąpić dopiero po kilkunastu latach. Efektem braku leczenia nocnego moczenia mogą być zaburzenia rozwoju społecznego i zaburzenia emocjonalne.
Problem jest wstydliwy zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Zamiast jednak czekać aż rozwiąże się sam, warto znaleźć przyczynę dolegliwości i podjąć leczenie.

Autor: Oprac.AŁ