Moc masażu

Po całym dniu wyczerpującej pracy i wielu domowych obowiązkach należy ci się odrobina luksusu, a nic tak nie odpręża jak właśnie masaż.

Po całym dniu wyczerpującej pracy i wielu domowych obowiązkach należy ci się odrobina luksusu, a nic tak nie odpręża jak właśnie masaż.

Nasze nowoczesne życie w ciągłym pośpiechu, rywalizacja, niepewność jutra - to wszystko sprawia, że funkcjonujesz w stałej gotowości do podejmowania nowych wyzwań i zmagasz się z problemami. Przyjmujesz postawę bojową - naprężasz ciało, zaciskasz zęby i nie pozwalasz sobie nawet na chwilę rozluźnienia, a to wcale nie pomaga twoim zesztywniałym mięśniom.


Siła dotyku

Stres najgorzej wpływa na kark, ramiona i kręgosłup. To właśnie te partie mięśni napinasz najczęściej i, niestety, tymi partiami ciała najrzadziej poruszasz. Siedzący tryb życia wcale nie jest dla nich korzystny. Sporadyczne spacery pomogą ci się rozruszać i tym samym rozluźnić nogi, ale nie plecy. Dlatego jeśli w twoim życiu stres jest codziennością, to w trosce o swoje zdrowie powinnaś skorzystać z usług masażysty.

Masaż potrafi zdziałać cuda, żadna inna metoda nie może mu dorównać pod względem pozytywnego wpływu na zdrowie. Rozładowuje napięcie, likwiduje wywołany stresem ból mięśni, zmniejsza uczucie zmęczenia. Dodatkowo również zwalcza bezsenność, ból głowy, a nawet niweluje kłopoty z trawieniem.

Do najpopularniejszych technik stosowanych podczas masażu należą: głaskanie, ugniatanie, wałkowanie, rozcieranie czy klepanie ciała. W bardziej egzotycznych technikach używa się nawet dźwięku.


Odrobina przyjemności

Niektórym wystarczy jeden seans, jeśli stres jest doraźny, dla innych konieczna jest cała seria zabiegów -zwłaszcza gdy napięcie jest przewlekłe. Jeżeli prowadzisz stresujące życie, powinnaś regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu, odwiedzać gabinet masażysty. Pewne jest jedno: czy będziesz chodzić na masaż systematycznie, czy pozwolisz sobie na tę przyjemność raz na jakiś czas, korzyści będą ogromne. Będziesz odprężona, uśmiechnięta i przychylnie nastawiona do świata.


Klasyczny relaks

Najczęściej wykonywany jest masaż klasyczny i jego odmiana relaksacyjna. Masażysta używa całych dłoni, kostek rąk, kciuków i stosuje zróżnicowaną siłę ucisku w różnych miejscach całego ciała. Zabieg zaczyna się od stóp, potem masowane są nogi, plecy, ramiona, kark i głowa. Jego zalety są nieocenione.

Poprawia krążenie obwodowe, tj. ułatwia odpływ krwi żylnej, czyli zapobiega żylakom, stymuluje dopływ krwi tętniczej do tkanek, a wraz z nią tlenu i składników odżywczych. Pomaga usuwać produkty przemiany materii i zanieczyszczenia, które gromadzą się w zesztywniałym ciele. Zmniejsza ból mięśni poprzez ich rozciągnięcie i rozluźnienie, a tym samym zwiększa ich sprężystość. Dodatkowo stymuluje pracę układu limfatycznego i przede wszystkim relaksuje.

Miłośnicy egzotyki mogą zdecydować się na masaż rodem z tropików. Jego odmiana wykonywana gorącymi kamieniami polega na rozkładaniu ich w tych miejscach ciała, które akupunktura uważa za istotne dla zdrowia. I na dodatek taki dotyk wspaniale odpręża!

Możesz skorzystać z masażu ajurwedycznego, który obok elementów masażu klasycznego obficie wykorzystuje wonne oleje, ziołowe okłady oraz elementy akupunktury. Albo skusić się na masaż tajski, łączący elementy jogi - ułożenie ciała i sposób jego rozciągania - z uciskaniem i udrażnianiem punktów kluczowych w akupunkturze. Dodatkowym jego atutem jest masowanie stóp, które pobudza wewnętrzne organy mające swoje energetyczne odpowiedniki na "mapie" stopy, m.in. żołądek, wątrobę, jelita, nerki, pęcherz moczowy, a u kobiet jajniki.

Masażysta pracuje niemal całym ciałem, wykorzystuje dłonie, przedramiona, łokcie, kolana i stopy. Taki zabieg doskonale odpręża, zwiększa elastyczność mięśni, wzmacnia stawy i kości, a także likwiduje "blokady energetyczne”

Z Japonii przywędrował również masaż shiatsu, przy czym słowo shiatsu oznacza "naciskać kciukami”. Jego zadaniem jest przywrócenie prawidłowego krążenia energii w ciele. Masażysta uciska określone punkty, także na głowie. Używa przy tym nie tylko kciuków, ale również dłoni, łokci, kolan i stóp (w wersji nowoczesnej). Efekty są wspaniałe. Taki masaż zmniejsza lub likwiduje migrenowe bóle głowy, pleców czy kręgosłupa. Reguluje ciśnienie, likwiduje stres i zmęczenie, wspomaga leczenie otyłości, cukrzycy, bezsenności i chorób serca.

Autor: Agata Domańska