Mniej stresu po urazie

Jak informuje „Journal of Clinical Psychiatry", leki powszechnie stosowane na nadciśnienie łagodzą objawy stresu pourazowego. 

Problem PTSD dotyka ok. 3 proc. populacji, a leczenie najczęściej polega na psychoterapii. Jak jednak wykazały badania, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Emory na 505 mieszkańcach Atlanty, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) oraz leki blokujące receptory dla angiotensyny (ARB) okazują się przydatne w zapobieganiu, leczeniu oraz zmniejszaniu objawów PTSD o około 30 proc. Odkrycie musi być jeszcze potwierdzone badaniami klinicznymi z użyciem placebo oraz poprzez metodę podwójnie ślepej próby. W związku z tym, że bezpieczeństwo leków stosowanych na nadciśnienie zostało dowiedzione, testy nie potrwają długo. 

 

Problem PTSD dotyka ok. 3 proc. populacji, a leczenie najczęściej polega na psychoterapii. Jak jednak wykazały badania, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Emory na 505 mieszkańcach Atlanty, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) oraz leki blokujące receptory dla angiotensyny (ARB) okazują się przydatne w zapobieganiu, leczeniu oraz zmniejszaniu objawów PTSD o około 30 proc.

 

Odkrycie musi być jeszcze potwierdzone badaniami klinicznymi z użyciem placebo oraz poprzez metodę podwójnie ślepej próby. W związku z tym, że bezpieczeństwo leków stosowanych na nadciśnienie zostało dowiedzione, testy nie potrwają długo. 

 

Autor: Świat Zdrowia

Komentarze