Miłość w pracy

Niektórzy spotykają swoją miłość na studiach, inni w Internecie, a jeszcze inni…w pracy. Jak prywatne związki dwojga pracowników wpływają na wykonywane obowiązki? A jak na relacje między pracownikami?

Niektórzy spotykają swoją miłość na studiach, inni w Internecie, a jeszcze inni…w pracy. Jak prywatne związki dwojga pracowników wpływają na wykonywane obowiązki? A jak na relacje między pracownikami?

Umiejętność rozdzielenia życia zawodowego od prywatnego nie jest łatwa. Tym bardziej, gdy swojego partnera ma się na co dzień w pracy. Niektórzy pracodawcy nie dopuszczają takiej możliwości i nie pozwalają na pracę związanych ze sobą prywatnie osób w jednej siedzibie firmy. Coraz częściej jednak „firmowe związki” są akceptowane, jeśli tylko nie cierpią na tym efekty pracy.


Wykonywanie obowiązków

Pogodzenie współpracy zawodowej pracowników będących w związku partnerskim jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy ustalić sobie pewne zasady i ich przestrzegać. Na przykład rozgraniczenie pracy od życia osobistego – czyli nie okazywanie sobie uczuć w pracy (ani partnerzy ani pozostali pracownicy nie mogliby skupić się na pracy). Najlepiej traktować się nawzajem jak innych pracowników zespołu. Współpraca przy projekcie partnera nie może być ważniejsza niż ta przy projekcie innego współpracownika, tylko dlatego, że jest to partner życiowy.


Relacje partnerów

Nawet jeśli partnerzy potrafią rozgraniczyć związek prywatny od zawodowego, im mniej mają wspólnych powiązań w pracy, tym lepiej i dla pracodawcy i dla nich. Trudno utrzymać normalne relacje w pracy, jeśli akurat partnerzy pokłócili się prywatnie. Nie mówiąc już o rozstaniu. Może ono negatywnie wpływać na współpracę zawodową. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, partnerzy powinni wybierać inne zespoły projektowe, inne pokoje jako miejsce pracy, czy też inne siedziby firmy. Partnerzy życiowi nie powinni również być od siebie zawodowo zależni. Relacja przełożony – podwładny nie jest w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem.


Relacje w zespole

Związek w pracy nie jest też łatwy dla pozostałych współpracowników. Czasami, ze względu na określone relacje z jedną z osób ze związku firmowego, pracownik inaczej zachowuje się w stosunku do tej drugiej osoby. Na przykład, jeśli łączy go przyjaźń z jednym pracownikiem, a chce przedstawić krytykę dotyczącą pracy drugiemu, ogranicza się, ze względu na łączące ich więzi. Niezdrowa sytuacja może również powstać w zespole, jeśli dojdzie do rozstania się dwojga pracowników. Pozostali mogą mieć poczucie, że muszą opowiedzieć się po jednej ze stron.

Firmowe związki bez szkody dla firmy, jak i samych partnerów są możliwe. Należy jednak podchodzić do nich z rozwagą i ostrożnością.

Autor: Oprac.AŁ