Miłość na odległość – jak zachować bliskość?

Kochają się, chcą być razem, mają wspólne plany… mimo, że spotykają się raz na jakiś czas. Jak przetrwać rozłąkę?

Kochają się, chcą być razem, mają wspólne plany… mimo, że spotykają się raz na jakiś czas. Jak przetrwać rozłąkę?

Dbaj o częsty kontakt

Jak w każdym innym aspekcie relacji interpersonalnych absolutną podstawą jest rozmowa. To właśnie ona pozwala stworzyć i co najważniejsze utrzymać więź pomiędzy osobami, które są daleko od siebie. W dobie rozwoju technologii informatycznych nie jest to trudne. Takie narzędzia jak Gadu-Gadu, Facebook, Skype to tylko kilka możliwości, z których mogą korzystać kochający się na odległość. Jeśli chcemy widzieć naszego partnera - wystarczy kamera internetowa i już mamy wrażenie, jakby siedział tuż obok! Kontakt powinien być możliwie, jak najczęstszy, to samo dotyczy możliwości odwiedzin. Nie warto przeliczać pieniędzy „straconych” na rozmowy telefoniczne, bilety autokarowe lub lotnicze.


Rozmawiaj o emocjach, nie tylko o faktach

Związki na odległość pozbawione są możliwości dzielenia wspólnej codzienności. W znacznej mierze ograniczone jest wzajemne przeżywanie całej gamy emocji. Dobrze jest, gdy w rozmowie nawiązuje się do przeżyć z całego dnia, angażuje to drugą osobę znacznie bardziej niż ograniczenie się do „suchej” wymiany faktów.


„Aktywnie przeżywaj” swoją relację

Bardzo ważne dla budowania bliskości jest pamiętanie o różnych ważnych wydarzeniach w życiu swojego partnera. Rozmowa kwalifikacyjna, urodziny, ważne spotkanie to tylko kilka sytuacji, które chciałoby się przeżywać wspólnie, tym bardziej mile widziany jest choć krotki telefon z zapytaniem „jak poszło”?.


Wspieraj się psychicznie

Trudy rozłąki łatwiej znieść, kiedy w tej drugiej osobie ma się stałe źródło wsparcia. Świadomość tego, że jest ktoś, kto może i z daleka, ale posyła pozytywne myśli, dodaje otuchy i wzmacnia.


Ufaj sobie i partnerowi

Życie na odległość zawsze będzie prowokowało pytania w stylu: "co on/ona teraz robi? z kim jest? na kogo patrzy? do kogo się uśmiecha?" itp. Wtedy ważne jest, aby własne domysły i wybujałą fantazję w porę ostudzić. Pomocne jest oczywiście wzajemne zaufanie, zasady ustalane przez parę, których przestrzegają oraz poczucie bliskości.


Zaplanuj przyszłość

Wspólna wizja na przyszłość dotyczy zwykle przeprowadzki jednej ze stron, zamieszkania pod wspólnym dachem i tworzenia życia razem. Jeśli realizacja tych planów jest jasno określona w czasie, np. uzależniona jest od ukończenia studiów, czy projektu zagranicznego to dużo łatwiej jest zmobilizować siły, by przetrwać czas rozłąki.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog