Migrena – badanie EEG (elektroencefalogram)

Masz częste bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem? W zdiagnozowaniu ich przyczyn pomoże Ci badanie EEG.

Masz częste bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem? W zdiagnozowaniu ich przyczyn pomoże Ci badanie EEG.

Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na zapisie bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy, przy użyciu elektroencefalografu. Na głowie rozmieszcza się elektrody, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej, i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram. Jeśli elektrody umieści się bezpośrednio na korze mózgu (np. w trakcie operacji), badanie nosi nazwę elektrokortykografii.

W standardowym badaniu umieszcza się 19 elektrod – 8 elektrod nad każdą półkulą, 3 elektrody w linii pośrodkowej. Aparat zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości.

Wskazaniem do badania EEG są migreny, zaburzenia wzroku, pamięci i snu, zaburzenia koncentracji i funkcji poznawczych, urazy czaszkowo-mózgowe, napady drgawkowe, udar mózgu, depresja, nerwice i zaburzenia świadomości.


Czytaj też:


Przygotowanie do badania

Przed badaniem nie należy pić alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę (kawy, coli). W ciągu doby poprzedzającej badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed EEG nie wolno stosować lakierów do włosów, żelów i kremów do układania fryzury. Na badanie należy przyjść po lekkim śniadaniu, wypoczętym i wyspanym. EEG trwa zazwyczaj około 45 minut, w tym samo badanie około 30 minut, a przygotowanie do niego około 15 minut.


Badanie w czuwaniu

Badany leży spokojnie, nie rusza się i nie rozmawia (takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG). Lekarz wydaje kilka razy proste polecenia, jak na przykład: "proszę otworzyć lub zamknąć oczy, oddychać głęboko lub oddychać normalnie". W innej części badania dla oceny wrażliwości na światło podawane są przez kilka minut błyski świetlne przy oczach zamkniętych, niekiedy przedstawione są dodatkowe wzorce geometryczne takie jak: paski, kratki i szachownice.


Badanie we śnie

Badanie podczas snu często przeprowadza się u małych dzieci. EEG przeprowadzane jest we śnie spontanicznym tzn. bez zastosowania jakichkolwiek leków nasennych. Aby zasnąć w pracowni, należy się do tego wcześniej przygotować: umówić na badanie o takiej porze, kiedy dziecko zwykle zasypia w domu, albo zbudzić malucha w nocy i następnie nie dać mu spać, aby następnego dnia był senny.

Autor: Daria Kaczmarek