Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia od lat wykorzystywana jest w medycynie estetycznej. Poprawia kondycję skóry i przywraca jej promienny wygląd.

Mezoterapia od lat wykorzystywana jest w medycynie estetycznej. Poprawia kondycję skóry i przywraca jej promienny wygląd.

Rodzaje mezoterapii

Mezoterapia tradycyjna polega na bezpośrednim wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczej w chorobowo zmienione miejsca na skórze. Pierwotnie metodę tę stosowano w leczeniu min. migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych. W latach siedemdziesiątych została spopularyzowana przez francuskiego lekarza dr Michela Pistora. Mezoterapia zapobiega zmarszczkom i redukuje cellulit. Jest bardzo skuteczna, ale wiąże się z bólem podczas wstrzyknięć, obrzękiem a czasami nawet krwiakiem czy reakcją alergiczną skóry.

Dlatego właśnie wynaleziono tzw. mezoterapię bezigłową, czyli nieinwazyjny zabieg, który może być wykonywany zarówno przez lekarza jak i kosmetyczkę. Metoda ta do transportu substancji czynnych wykorzystuje zdobycze medycyny i fizyki – pole elektryczne (elektroporacja) i ultradźwięki.

Elektroporacja jest to proces zachodzący w błonie komórkowej pod wpływem wysokonapięciowych pól elektrycznych. Pod wpływem krótkotrwałego działania pola elektrycznego następują odwracalne zmiany w strukturze błony komórkowej (szczególnie w jej składnikach lipidowych) w której powstają pory. Jest to proces bezpieczny, gdyż nie uszkadza błon komórkowych a pozwala na wprowadzenie do poszczególnych komórek cząsteczek preparatów kosmetycznych. Za pomocą ultradźwięków skóra jest masowana, dzięki temu łatwiejsze jest wydalanie produktów przemiany materii i przyswajanie ważnych składników odżywczych przez skórę. Dzięki zabiegowi następuje redukcja bruzd i zmarszczek, poprawia się koloryt i struktura skóry. Efekty są uzależnione od rodzaju substancji użytych do zabiegów.


Koktajle przeznaczone do mezoterapii:

kwas hialuronowy - wykorzystywany jest do zabiegów głęboko nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Kofeina - głównie wykorzystywana jest w koktajlach antycellulitowych

Witaminy A E C - Witamina E pobudza krążenie, wspomaga ukrwienie tkanki łącznej skóry i błon śluzowych oraz zwiększa nawilżenie skóry. Witamina A jest konieczna dla utrzymania struktury i czynności komórek nabłonkowych oraz nabłonka wydzielniczego gruczołów egzokrynnych. Witamina C, z kolei przyspiesza gojenie się ran, zwiększając wiązanie białka przez krew, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz poprawia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.


Wskazania do mezoterapii:

- utrata elastyczności skóry, zmarszczki

- cellulit oraz rozstępy,

- blizny przerosłe

Mezoterapia najlepsze efekty daje, gdy wykonywana jest seriami – jeden raz na tydzień przez dwa, trzy miesiące.


Autor: Oprac. DK