Mężczyźni - słaba płeć

W statystykach zdrowotnych to mężczyźni są słabszą płcią . Największym mordercą mężczyzn jest atak serca i zawał.

W statystykach zdrowotnych to mężczyźni są słabszą płcią . Największym mordercą mężczyzn jest atak serca i zawał.

Mężczyźni okazują się być bardziej narażeni na nowotwór niż kobiety. Częściej też umierają z tego powodu. Choroby serca, zawały, otyłość mężczyźni również gorzej znoszą. Kobiety przeganiają mężczyzn jeśli chodzi o poziom szczęścia, bowiem rzadziej popełniają samobójstwa. Z listy męskich dolegliwości łatwo można wywnioskować, że wiele z nich związanych jest z niezdrowym stylem życia, skłonnością do alkoholu, paleniem, ubogą dietą i małą aktywnością fizyczną.

Specjaliści twierdzą, że mężczyźni bardzo kiepsko radzą sobie w poszukaniu pomocy medycznej. Stanowi to jeden ze społecznych czynników ich problemów. Nie chcą mówić o swoich problemach, dlatego częściej sięgają po alkohol, próbując o nich zapomnieć. Tym sposobem problemy wymykają się spod ich kontroli.

W Anglii i Walii 42 procent mężczyzn umiera przed 75. rokiem życia, natomiast kobiet - 26 procent. Największym mordercą mężczyzn jest atak serca i zawał. W takich okolicznościach umiera 300 na 100 tys. mężczyzn, natomiast kobiet 190 na 100 tys. Kolejną najniebezpieczniejszą chorobę stanowi rak. Dane pokazują, że mężczyźni są 70 procent bardziej narażeni na śmierć z powodu nowotworu, i 60 procent bardziej narażeni na tą chorobę. Trzecie miejsce zajmują choroby układu oddechowego.

Większość z tych schorzeń wiąże się z czynnikami, których można uniknąć, takimi jak otyłość i intensywne spożywanie alkoholu. Czynniki te stanowią powszechny problem wśród mężczyzn.

Autor: Świat Zdrowia, PAP