Mężczyzna w ciąży

Przybiera na wadze, miewa mdłości, uczestniczy w porodzie… Co jeszcze robi mężczyzna w czasie 9 miesięcy ciąży?

Przybiera na wadze, miewa mdłości, uczestniczy w porodzie… Co jeszcze robi mężczyzna w czasie 9 miesięcy ciąży?

Zmienia się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie

Zdarza się, że okres ciąży i wszystkie towarzyszące mu zamiany, których doświadcza kobieta, jest także czasem wielu zmian w życiu mężczyzny. Odzwierciedla się to we wszystkich sferach jego funkcjonowania, od fizycznej po psychiczną. Zdarza się, szczególnie podczas przeżywania pierwszej ciąży, że przybiera na wadze, ma mdłości i „zachcianki”. Wspólnie z partnerką uczestniczy w spotkaniach z lekarzem, zaczyna zdrowo się odżywiać, zrywa z nałogiem.

Odczuwany przez kobietę z miesiąca na miesiąc coraz większy stres dotyczący porodu i połogu, często staje się udziałem mężczyzny. W skrajnych przypadkach młodego ojca może dotknąć depresja poporodowa, zaburzenie, o którym do niedawna mówiło się tylko w kontekście kobiet. Fenomenem jest to, że wszystkie te objawy nie mają żadnej fizjologicznej podstawy i, że zanikają po narodzeniu się dziecka.


Dba o więź z partnerką

Współodczuwanie ciąży przez mężczyznę jest wynikiem silnej więzi z jego partnerką. Współczesna mentalność pozwala mężczyźnie bardziej okazywać opiekuńczość kobiecie. Czułość, wrażliwość i wzajemne wsparcie w przeżywaniu nowego czasu stają się fundamentem, na którym mogą budować obraz siebie, jako przyszłych rodziców. Dbanie o bliskość to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed partnerami, którzy czekają na dziecko. W obliczu wielu nowych obowiązków, nieprzespanych nocy i permanentnego zmęczenia, ta cecha związku pomaga przeżyć najtrudniejszy czas. W związku z tym, dziecko szczęśliwych rodziców, może wzrastać w szczęściu.


Decyduje, jakim będzie ojcem

Przyglądanie się sobie w roli ojca, jest dla współczesnego mężczyzny skonfrontowaniem się z całą gamą oczekiwań nieznanych jeszcze poprzedniemu pokoleniu. Kobieta i otoczenie przyszłych rodziców często z góry zakładają, że każdy ojciec znajdzie czas na zarabianie pieniędzy i na chodzenie z partnerką na badania czy zajęcia w szkole rodzenia. Że podczas porodu będzie pełnił rolę osobistego trenera – licząc oddechy, masując krzyż i pośrednicząc między rodzącą a personelem.

Dla części mężczyzn tzw. postępowych te zachowania stają się sposobem na określenie ojcostwa, własnej roli w rodzinie i społeczeństwie. Inni wybierają tradycyjny podział ról i obowiązków, z obawy przed utratą poczucia swojej męskości. A jeszcze inni szukają złotego środka.

Zobacz także: Dieta 3D Chili

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog