Męski problem kobiet

Pozbawia nas pewności siebie, wprawia w kompleksy. Wąsik to utrapienie wielu pań.

Pozbawia nas pewności siebie, wprawia w kompleksy. Wąsik to utrapienie wielu pań.

Każdy człowiek pod nosem ma włoski. Gdy jednak te nad kobiecą wargą są ciemne i grube, powstaje estetyczny problem. Przyczyną zarostu może być podłoże genetyczne, burza hormonalna (dojrzewanie, menopauza). Wąsik może być też konsekwencją choroby, np. jajników, tarczycy, przysadki mózgowej. A zatem jeśli problem z owłosieniem nad górną wargą pojawił się nagle - udaj się na kontrolną wizytę do lekarza. Natomiast jeśli wąsik jest częścią naszej „urody", możemy spróbować się go pozbyć. Co radzą specjaliści?


Jakie są przeciwwskazania do laserowej depilacji wąsika?


Przede wszystkim świeża opalenizna, ponieważ laser działa na barwnik, czyli na melaninę. Dlatego z usuwaniem włosków nad górną wargą najlepiej wstrzymać się do jesieni, i to późnej, kiedy już nie jesteśmy opalone. Nie powinny poddawać się zabiegowi depilacji laserowej osoby, które stosują środki światłouczulające. Są to przede wszystkim preparaty z beta-karotenem, zioła takie jak nagietek i dziurawiec, niektóre antybiotyki, leki przeciwdepresyjne.


Czy osoby zażywające hormony - leki antykoncepcyjne lub HTZ mogą pójść na laser?


Przy niektórych lekach antykoncepcyjnych czy HTZ obserwujemy u pacjentek skłonność do przebarwień. Wtedy rzeczywiście trzeba ostrożnie postępować z laserem. Ale przychodzą do mnie także pacjentki, które mają przebarwienia po depilacji woskiem.


Z czego to wynika?


Po depilacji woskiem może powstać stan zapalny i jak się wówczas wyjdzie na słońce, to może dojść do przebarwienia pozapalnego.


Jakie jeszcze inne przeciwwskazania pani widzi?


Choroby nowotworowe i fotoalergie - dotyczy to pacjentek, które miały w przeszłości np. pokrzywkę posłoneczną, osutki świetlne czy jakąś nieprawidłową reakcję na słońce. W takich przypadkach zawsze wykonujemy próbę laserową przed planowanym zabiegiem.


Słyszałam, że po depilacji laserowej mogą pozostać takie małe, białe i nieładne plamki.


To odbarwienia. Powstają w wyniku oparzenia w czasie zabiegu. Nie muszą mówić, że to jest błąd w sztuce depilacji laserem.


W jaki sposób pozbyć się wąsika u kobiet?


Mamy do wyboru metodę mechaniczną - pęsetę, wosk, metodę chemiczną (kremy) i wreszcie laser.
Każda metoda ma swoje zalety i wady. Wadą mechanicznej metody jest to, że włoski szybko odrastają, zaletą - nie odrastają grubsze, jak w przypadku golenia. Wadą metody chemicznej jest to, że krem może uczulać. Plusem - robi się to szybko i bezboleśnie. Ale włoski odrastają grubsze, jak przy goleniu.


Jaki krem wybrać?


Przeznaczony do delikatnych partii skóry.


A wosk nie będzie lepszy?


Jest to dobra metoda, szybka, włos dość długo nie odrasta, a gdy do tego dochodzi, jest cieńszy. Ale ten sposób może mieć wady - może wystąpić zapalenie okołomieszkowe. Jeżeli mamy delikatną skórę, może nastąpić jej podrażnienie.


Jak się przygotować do depilacji woskiem w gabinecie kosmetycznym?


Jeśli jesteśmy opalone, to po zabiegu może zostać trochę jaśniejszy ślad, bo złuszczy się trochę naskórka. Potem kosmetyczka posmaruje ciało balsamem. Następnie nie powinno się tego miejsca moczyć przez 2 godziny ani smarować kremem.


Jest jeszcze laseroterapia.


Dzięki niej na dłużej pozbywamy się owłosienia. Albo się bardzo je osłabia. Jesteśmy bez odrostu kilka lat, nawet do 5. Niestety, jest to metoda jest bolesna i droga. Zabieg depilacji laserem trzeba powtórzyć 3-5 razy.

Autor: Barbara Jagas