Męska sprawa - zawał

Każdego roku choroby układu krążenia zbierają śmiertelne żniwo. W Polsce blisko 50 proc. zgonów spowodowana jest właśnie chorobami układu krążenia, wśród których niezwykle popularny jest zawał mięśnia sercowego.

Każdego roku choroby układu krążenia zbierają śmiertelne żniwo. W Polsce blisko 50 proc. zgonów spowodowana jest właśnie chorobami układu krążenia, wśród których niezwykle popularny jest zawał mięśnia sercowego.

Zawały szczególnie dotykają mężczyzn i mają dość charakterystyczny i łatwy do zidentyfikowania przebieg. Co zatem powinno zwrócić uwagę panów?

Kluczową sprawę odgrywa tutaj obserwowanie i słuchanie swojego ciała, bo nie zawsze zawał objawia się silnym bólem w klatce piersiowej. A przynajmniej początkowo u mężczyzn ten ból nie jest bardzo dokuczliwy dlatego jest bagatelizowany i z czasem się nasila. Wtedy konieczny jest zabieg, który często jest zabiegiem ratującym życie.

Zawał powstaje jako martwica narządu lub tkanki wywołanej niedokrwieniem. Jest on zwykle skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca. Jakie są najpowszechniejsze objawy, które mogą być pierwszymi sygnałami zawału?

Najczęściej są to:

- rozpierający intensywny ból w klatce piersiowej, najczęściej za mostkiem utrudniający oddychanie;

- duszności;

- osłabienie;

- ból promieniujący do obu rąk, karku, żuchwy i pleców;

- kołatanie serca;

- obfite poty, czasem pojawiający się zimny pot lub też stan podgorączkowy;

- zawroty głowy;

- nudności, a nawet wymioty;

- bladość skóry, zasinienie ust i paznokci;

- panika wywołana strachem przed śmiercią;

- zawałowi serca może towarzyszyć „drętwienie” żuchwy.

Mężczyźni przede wszystkim powinni się skoncentrować na: silnym, piekącym bólu za mostkiem, duszności, zawrotach głowy i drętwieniu lewej ręki. Mając takie objawy należy natychmiast wezwać pogotowie, bo zawał jest zagrożeniem nie tylko zdrowia, ale i życia.

- Gdy u mężczyzn występuje silny ból w klatce piersiowej nie należy zwlekać i wezwać pogotowie. Z zawałem nie ma żartów. Jeśli pacjent trafi w ciągu tzw. „złotej godziny” na stół operacyjny, kardiolodzy nie tylko uratują mu życie, ale nie dojdzie do trwałego uszkodzenia serca - wyjaśnia prof. Leszek Bryniarski, dyrektor warsztatów Euro CTO w Krakowie.

Szybka reakcja i interwencja kardiologów są tutaj kluczowe. Pacjent błyskawicznie musi trafić do specjalistycznej pracowni hemodynamiki, których w Polsce nie brakuje.

- Warto dodać, że dziś w Polsce leczymy zawały serca jako jedni z najlepszych w Europie. Wszystko za sprawą świetnie wykształconych kardiologów i dobrze wyposażonych pracowni, ale pacjent musi do nas dotrzeć jak najszybciej. Oczywiście zalecamy profilaktykę, aby takie działania nie były potrzebne. Wystarczy zmiana diety, zwiększenie ilości ruchu, rzucenie papierosów i innych używek - dodaje prof. Bryniarski.

Zatem nie bagatelizujmy objawów, a w przypadku podejrzenia zawału wezwijmy pogotowie. To może nie tylko uratować nam zdrowie, ale i ocalić życie.

Artykuł powstał na potrzeby 8th Experts „Live“ CTO Workshop - międzynarodowych warsztatów Euro CTO Club odbywających się po raz pierwszy w Polsce w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował „Świat Zdrowia”.


Autor: materiały prasowe