Medycyna estetyczna - jakie daje możliwości?

O urodę zabiegały już starożytne piękności. Władczyni Egiptu Kleopatra  kąpała się w oślim mleku, rzymskie patrycjuszki rozjaśniały włosy, a Słowianki przemywały twarze rosą.

O urodę zabiegały już starożytne piękności. Władczyni Egiptu Kleopatra  kąpała się w oślim mleku, rzymskie patrycjuszki rozjaśniały włosy, a Słowianki przemywały twarze rosą.

Współcześnie istnieją takie możliwości poprawy wyglądu, o jakich nawet naszym matkom się nie śniło. Bo poza chirurgią plastyczną, o której na ogół każdy słyszał, mamy do dyspozycji jej młodszą siostrę -medycynę estetyczną. Oferuje ona upiększenie i odmłodzenie metodami łagodnymi, niemal bezinwazyjnymi bez skalpela, cięć, blizn, opatrunków.


Na zmarszczki botox

W naszym kraju medycyna estetyczna zaczęła się rozwijać później niż na zachodzie Europy czy w USA. Ale szybko nadrobiła opóźnienia i obecnie znajduje się w czołówce, tak pod względem nowoczesności i jakości aparatury, stosowanych preparatów, jak i kwalifikacji lekarzy. Warto więc przypomnieć, że jeszcze niedawno głównym zabiegiem były zastrzyki z botoxu, którymi wygładzano zmarszczki na czole i wokół oczu. Pomimo fałszywych opinii, że preparat jako jad kiełbasiany, może być niebezpieczny, zabiegi przyjęły się i dziś ta toksyna botulinowa w odpowiednim stężeniu, odpowiednio podana bardzo dobrze się sprawdza w likwidacji zmarszczek czoła poziomych oraz poprzecznych (tzw. lwia zmarszczka),wokół oczu, ust (tzw. zmarszczki palacza), a także podniesienia ich kącików, wygładzenia szyi.

Przed wstrzyknięciem botoxu stosuje się żel znieczulający. Efekty widać po 3 -14 dniach. Utrzymują się od 3 do 8 miesięcy. Potem można zabieg powtórzyć. Jego cena wynosi ok. 700 zł.


Na jędrność kwas hialuronowy

Jędrna, sprężysta skóra twarzy, bez zmarszczek, tendencji do obwisania, bruzd zależy w ogromnej mierze od obecności naturalnego składnika – kwasu hialuronowego. Jego poziom spada z wiekiem i stąd niekorzystne zmiany. Może je zlikwidować lub przynajmniej złagodzić przez podanie właśnie kwasu hialuronowego. Jest on najlepszy z tzw. wypełniaczy. Wstrzyknięcie tego preparatu nie tylko zlikwiduje zmarszczki, ale pozwala poprawić owal twarzy, zaakcentować kości policzkowe, usunąć bruzdy nosowo – wargowe, powiększyć usta i pożegnać się z „doliną łez” czyli stale podkrążonymi lub zapadniętymi oczami. Przy modelowaniu twarzy zawsze stosuje się żel znieczulający, po zakończonym zabiegu kojący krem. Rezultat każdego z zabiegów utrzymuje się około roku. Przeciętny koszt wynosi 1300 zł. Modelowanie całej twarzy 2100 zł.


Laser jest dobry na wszystko

Już kilkanaście lat temu mówiło się, że najlepsze rezultaty w dbałości o urodę należy wiązać z wykorzystaniem nowoczesnej techniki - konkretnie laserów. Ta prawda sprawdza się w codziennej praktyce. Gdyż odpowiedni laser poprawia jędrność, odświeża skórę, usuwa przebarwienia, zmarszczki, blizny np. potrądzikowe, brodawki, włókniaki, a nawet leczy grzybicę paznokci. Może poprawić nie tylko wygląd twarzy, ale także szyi, dekoltu , dłoni, ramion, pleców, wyleczyć uporczywy trądzik. Poza tym skutecznie zamyka rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy, także na łydkach i udach. Laser potrafi zredukować rozstępy ciała, zarówno te, które powstały podczas ciąży jak i niechciane pamiątki po zrzuconej nadwadze. Stosuje się go także do trwałego usuwania nadmiernego owłosienia. Podobno skuteczność tych zabiegów jest lepsza i mniej przykra niż tradycyjne stosowanie wosku. Jednak, jak wynika choćby z tak szerokiego zastosowania, laser laserowi nie równy.


Czarodziej Fraxel

Najnowocześniejsze i zarazem najskuteczniejsze w odmładzaniu są lasery Fraxele. Najnowszy typ z tej generalnie nowoczesnej serii to Fraxel re:pair od około 2 lat stosowany w Europie. W tym samym czasie jego pierwszy egzemplarz został sprowadzony do Polski do Miejskiej Farmy Piękności w Warszawie. Efekty odmładzania, jakie pozwala uzyskać ten laser są porównywalne z liftingiem chirurgicznym. Natomiast sam zabieg w odróżnieniu od chirurgicznego jest niemal bezinwazyjny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Bo odpowiednio ustawiona wiązka światła laserowego wykonuje w skórze setki tysięcy mikroskopijnych ranek. Ponieważ są otoczone zdrową skórą goją się w 2 doby. W tym czasie należy co 3 godziny odpowiednim preparatem dezynfekować twarz i ją nawilżać.

Generalnie po zabiegu Fraxelem twarz dochodzi do formy w ciągu 7 dni. Potem z miesiąca na miesiąc przez około pól roku będzie wyglądać coraz lepiej. Bo gojenie się ranek naturalnie zliftingowało skórę, natomiast wytworzona podczas zabiegu wysoka temperatura zaktywizowała produkcję kolagenu, elastyny, a podane preparaty dodatkowo ją ujędrniły i nawilżyły. Rezultat zabiegu utrzymuje się od 3-5 lat. W celu odmłodzenia nie powinno się go wykonywać wcześniej niż po ukończeniu 45 lat. W przypadku blizn czy przebarwień można go stosować niezależnie od wieku. Wtedy zresztą nie trzeba powtarzać zabiegu po kilku latach, gdyż efekt usunięcia zmian jest trwały. Laserowe zabiegi odmładzające: Fraxel re:pair – twarz – 4500-5000 zł, szyja – 3000zł, dekolt - 3500 zł, powieki – 1000 zł; laser innego typu – twarz 8oo – 1500 zł (w zależności od rozmiaru zabiegu), ramiona i przedramiona -500zł, dłonie – 500 zł. Laserowe leczenie trądziku 500 – 800 zł, usuwanie blizn – pojedyncza 50 – 500 zł, usuwanie brodawek i włókniaków (pojedyncza zmiana) 50 – 150 zł;


Figura na zamówienie

Jednym z klasycznych zabiegów medycyny estetycznej jest mezoterapia. Do niedawna polegała ona na podawaniu do skóry odżywczych substancji. Zabiegi te kojarzą się powszechnie z dbałością o skórę twarzy. Mezoterapia ma jednak szersze zastosowanie. Można w ten sposób podawać preparaty zapobiegające wypadaniu włosów. A poza tym ostrzykiwanie odpowiednimi preparatami pomaga także pozbyć się celulitu i... nadmiaru tłuszczu. Zabieg ten fachowo nazywa się lipolizą . Pozwala pozbyć się drugiego podbródka, brzucha, zaokrągleń na pośladkach, udach, czy biodrach. Polega na podawaniu w wybrane miejsca preparatu z soi, który powoduje rozpad komórek tłuszczowych.

Dla uzyskania widocznego rezultatu potrzeba od 1 do 7 zabiegów. Kolejną możliwość skutecznego modelowania sylwetki daje endermologia. Przed tym zabiegiem ustala się fragmenty ciała przeznaczone do terapii, choć można poddać mu całe ciało. Dla zachowania higieny wkłada się specjalny kostium. Masaż głowicą ze specjalnymi rolkami uruchamia proces rozkładu tłuszczu, pozwala się pozbyć nadmiaru wody z organizmu, zmniejsza obrzęki. Daje rezultaty także wtedy, gdy zaokrągleń nie udało się usunąć, mimo diety i ćwiczeń. Wyraźne rezultaty widać po 6 zabiegach, cała seria to minimum 14 zabiegów. Przy lipolizie istotne jest, że raz usunięte komórki tłuszczowe nie odrastają. Ale przy nadmiarze jedzenia i braku ruchu tłuszcz może się zacząć odkładać w innym miejscu. Cena lipolizy wynosi 800 – 1600 zł za jedną powierzchnię. Endermologia -1 zabieg 20 min. – 100 zł, 35 min – 150 zł, pakiet 10 zabiegów – 1500 zł, kostium – 100 zł.


Najnowszy hit dla okrągłych

Już wkrótce w walce z niepotrzebnymi okrągłościami pojawić się powinien nowy sojusznik – Exilis. Jest to urządzenie, na którym przeprowadza się zabiegi rozbijające i redukujące tkankę tłuszczową. Poza takim modelowaniem sylwetki ma poprawiać stan skóry i redukować celulit. Pomimo badań klinicznych, jakie poprzedziły produkcję tego urządzenia i odpowiednich atestów, w Miejskiej Farmie Piękności w Warszawie, gdzie właśnie Exilis rozpoczął pracę był dodatkowo przetestowany. Zdał w pełni egzamin. Obecnie pierwsze pacjentki potwierdzają skuteczność zabiegów. Pozwalają one bowiem zdecydowanie zmniejszyć okrągłości w niechcianych miejscach, co przekłada się na zmniejszenie ich obwodu, a zarazem zadbać o stan skóry. Takie efekty są wyraźnie widoczne już po 4 zabiegach. Optymalna ilość to 10 sesji. Koszt jednej – 1200 zł.


Rady dla pacjentek i pacjentów

- Przed decyzją o zabiegu warto sprawdzić, czy lekarz ma odpowiednie potwierdzone certyfikatami kwalifikacje. Nie zawadzi zebrać opinie od byłych pacjentów.

- Podczas pierwszej konsultacyjnej wizyty specjalista informuje, jakie mogą być rezultaty zabiegu, jego przebieg, wskaże ewentualne przeciwwskazania, możliwe komplikacje, Przeprowadzi dokładny ogólny wywiad medyczny.

- Jeśli lekarz nie widzi żadnych problemów, nie interesuje go ogólny stan zdrowia, nie podaje szczegółów terapii, sposobu zachowania i ewentualnego leczenia po zabiegu, to lepiej poszukać innego.

- Zabiegi medycyny estetycznej są jak na polską kieszeń drogie. Ale przy cenach zdecydowanie niższych niż średnie, warto zorientować się jakie preparaty są stosowane. Bo są już liczne podróbki renomowanych środków. Poza tym można się spotkać z przetrzymywaniem i aplikowaniem resztek preparatów, choć po otwarciu i spożytkowaniu potrzebnej ilości należy je wyrzucić.

Konsultacja: dr Maciej Rogala specjalista medycyny estetycznej

Autor: Ewa Łuszczuk