Marihuana w młodości psychoza na starość

Narkotyzowanie się marihuaną (konopiami indyjskimi) w młodości zwiększa podatność na psychozy w wieku dojrzałym.

Narkotyzowanie się marihuaną (konopiami indyjskimi) w młodości zwiększa podatność na psychozy w wieku dojrzałym.

Badania z udziałem 1900 osób w wieku 14-24 lat prowadzili naukowcy z Holandii, Szwajcarii, Niemiec i W. Brytanii w okresie 10 lat. Na objawy chorób psychicznych badano je w odstępach 3 lat. Z badań wyłączono osoby, u których na samym wstępie zdiagnozowano objawy psychozy.

Z badań wynika, iż narkotyzowanie się marihuaną "istotnie" zwiększa ryzyko wystąpienia symptomów psychozy, także przy uwzględnieniu innych czynników takich, jak status społeczny, poziom przychodów, eksperymentowanie z różnymi odmianami narkotyków i zdrowie psychiczne.

Ci spośród uczestników badań, którzy nie narkotyzowali się marihuaną, a zaczęli to robić podczas nich, znaleźli się w wyższej grupie ryzyka. Także u osób, które przyjmowały marihuanę na początku badań i stosowały ją nadal zaobserwowano wzmożone ryzyko wystąpienia psychoz.

Wprawdzie związek między marihuaną, a psychozami jest znany od pewnego czasu, ale nie było pewności, czy ten typ narkotyku jest ich zapalnikiem. Badania sugerują, że narkotyzowanie się jest czynnikiem pierwotnym, poprzedzającym wystąpienie objawów.

Innymi słowy objawy psychozy nie występują, dlatego że ktoś aktualnie narkotyzuje się marihuaną, lecz dlatego, że robił to wcześniej.

Autor: Świat Zdrowia, PAP